Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın bir an önce görevden alınmasını talep ediyoruz.

06.05.2009

BASIN ve KAMUOYUNA

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, kamuoyunda daha önce de birçok kez üstüne vazife olmayan açıklamalarıyla gündeme gelmiş ve görevini ihmal ettiği gerekçesiyle birçok kesim tarafından istifa etmeye çağrılmıştır. Şimdiye kadar kendisine yöneltilen tüm tepkileri kulak arkası eden Cerrah, akıl almaz açıklamalar ve ihmaller dolu siciline yenilerini eklemeye devam etmektedir.

Son olarak, İstanbul'da geçtiğimiz Mart ayının başında gerçekleşen bir cinayetle ilgili Hürriyet Gazetesi'nden Ayşe Arman'a verdiği röportajda kullandığı ifadeler, Cerrah'ın kendi görev tanımının bilincinde olup olmadığına dair kamuoyundaki kuşkuları artırmıştır. Cerrah, Etiler'deki bir çöp konteynerında parçalanmış cesedi bulunan Münevver Karabulut'un katillerinin hala bulunamamasıyla ilgili eleştirilere cevap verirken "Kızlarını takip etselerdi. Sizin kızınız olsa, kaçta eve gelmesini istersiniz? Gece erkek arkadaşının evinde geç saatlere kadar kalmasına izin verir misiniz?" gibi Karabulut Ailesi'ni suçlayan ifadeler kullanmıştır. Cerrah'ın cinayetin katillerini yakalamak yerine, kızları öldürülen ve parçalanan aileyi suçlayabilmesinin ardında yatan vicdani ve ahlaki boşluk, özellikle İstanbul'da yaşayanların zihinlerinde "Cerrah'la ne kadar güvenlikteyiz?" sorusuna doğurmaktadır.

Cerrah'ın cinayetle ilgili yaptığı açıklamalar, suçluları yakalamak yerine, aile içinde ebeveyni çocuklarına karşı kışkırtmak, sorumluluktan sıyrılmak ve daha da vahimi; kadın hareketinin yıllarca verdiği mücadele sonucu, sokakların "ikinci cins" yani kadınlar için de bir hak olduğu gerçeğini tersine çevirmek, bizi güvenli olmak adına eve kapatmaktır. Cerrah'ın açıklamaları sonucunda, "okusun da onun gibi mi olsun" şeklindeki cümleler erkek egemenliği altındaki anneler tarafından artık kurulabilmektedir. Hayatını kaybedenin, ölümünün ona karşı kullanılmasından daha fazla ahlaki çöküş ne olabilir, bunu zaten Cerrah açıklayamaz. O halde, bir Emniyet Müdürü şu basit gerçekleri bilmelidir: Bir insanın katledilmesi ile eve gelme saati arasında herhangi bir ilişki yoktur. Vatandaşların vergileriyle maaşları ödenen güvenlik güçleri, tüm vatandaşların güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Emniyet Teşkilatı'nın varoluş amacını bilmek ve bu bilinçle teşkilatını yönetmek Emniyet Müdürü'nün en temel görevidir. Ayrıca topluma akıl vermek, insanların evlerine hangi saatte gideceklerini belirlemek bir Emniyet Müdürünün görev tanımında yer almaz. Yukarıda alıntılanan sözlerine bakılınca, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın söz konusu basit gerçeklerin bilincinde olmadığı ve kendi görev tanımına uygun eylemlerde bulunmadığı anlaşılmaktadır.

Cerrah ayrıca, 17 yaşındaki bir genç kadının gece evine erken dönmesi gerektiğini ima ederek, kamuoyunda "eve erken dönen kadınların başına bu gibi kötü şeyler gelmez" tahakkümünü meşrulaştırmak istemekte ve bu şekilde kamuoyunu aldatmakta ve görevindeki başarısızlığının sorumluluğunu almamak için hedef şaşırtmaya çalışmaktadır. Cerrah'ın savunusunu yaptığı, kadınların evin namusu olarak görülmesine dayanan bu anlayış kadınların sokaktan daha çok evlerinde şiddet gördükleri, babaları, kocaları ve akrabaları tarafından dövüldükleri, tecavüze uğradıkları ve öldürüldükleri, gerçeğinin de üstünü örtmektedir.

En temel güvenlik hakkına sahip çıkan bu ülkenin vatandaşları olarak; İstanbulluların beden ve ruh sağlığı"nın korunabilmesi için görev tanımını dahi bilmeyen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın bir an önce görevden alınmasını talep ediyoruz. Bu şekilde dipçikle çocukların dövülmesine engel olunabileceğine ve 1 Mayıs'ların bayram havasında geçebileceğine, ayrıca; gündüz balık tutan yada gece bir konsolosluğun merdivenlerinde oturan kadınların güvenlik güçlerince suçlanıp şiddete maruz kalmayacağına, aile içi şiddetten kaçıp polise sığınan kadınların ailelerine teslim edilmeyeceğine, aksine gece ve gündüz sokakta bulunma ve şiddetten uzak yaşama haklarının güvenlik güçlerince korunacağına dair inancımızın güçleneceğini basın ve kamuoyuna duyuruyoruz.

Kurumsal desteğinizi kadin.muhendisler@gmail.com adresine bir e-mail ile belirtebilirsiniz.

Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik Elemanlar
İmece Kadın Dayanışma Derneği
Amargi Kadın Kooperatifi
Kaos GL Derneği
Pembe Hayat LGBTT Derneği
Kadın Dayanışma Vakfı
Filmmor Kadın Kooperatifi
Ka-der Ankara
Eskişehir Demokratik Kadın Platformu
Mediz- Kadınların Medya İzleme Grubu
Feminist Kadın Çevresi

Destekleyenler
D.Pelin Sakın
Tülay Cim
Cihan Öztürk
Nuriye Zadeoğlu
Sevda Arslan
Bahar Başer
Fulya Bağcı
Levent Soy

 

Bültendeki diğer yazılar
İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın bir an önce görevden alınmasını talep ediyoruz.
Sizin Çocuğunuz Büşra Akdoğan
Korunan Kadın, Toz Olan Erkek., Özdeş Bodur
Hiç Çocuk Olmayıp Hiç Yaşlanmayan Barbie 50 Yaşında, Esin Erşangil
TMMOB Bölgesel Çalıştayları Başlıyor.
        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:04:09 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar