Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
MMO Bursa Şube Seçimlerinde Çokeşliliği Savunan Başkan Adayı ve Örgütlü Kadın Tepkisi

Emine Elif Güven, Makina Mühendisi
TMMOB Bursa İKK Kadın Komisyonu Başkanı
Ocak 2012

 MMO Bursa Şubesi'nin 14-15 Ocak Cumartesi 2012 tarihlerinde gerçekleşecek olan genel kurulu öncesi, mevcut yönetimde görev alan üyelerin dahil olduğu Çağdaş Mühendisler Grubu'na karşı Birlik Grubu da, yönetim kurulu adaylarını açıklayarak liste çıkardı. Birlik Grubu'nun liste başı adayı Hayri Özturan, internetteki bloğunda 15 Eylül 2011 günü kaleme aldığı "Malum Konu" başlıklı yazısında çok eşliliğin yasallaşmasını savunması sebebiyle TMMOB Bursa İKK Kadın Komisyonu'nun 13 Ocak 2012'de yaptığı basın açıklaması ile protesto edildi.


Bursa IKK
Adaylığınızı geri çekin!
MMO Bursa Şubesi binası önünde yapılan basın açıklamasında Bursa İKK Kadın Komisyonu Başkanı Elif Güven; Hayri Özturan'ın erkeklerin vazgeçilmiş hakkı olarak gördüğü çok eşlilik talebinin kadınlara yapılmış bir hakaret olduğunu, MMO Bursa Şubesi YK başkan adaylığının ise TMMOB üyesi tüm kadınlara ve kadın örgütlülüğüne saldırı ve hakaret olduğunu belirterek, bu hakareti derhal sonlandırarak adaylığının geri çekilmesi ifadelerini dile getirdi. Hayri Özturan'ın adaylığını geri çekmemesi durumunda MMO üyesi kadınların uğradığı hakarete seçim sandığında cevap vereceğinin belirtildiği basın açıklamasına 25 kadın üye katıldı.

Genel Kurulda Örgütlü Kadın Tepkisi
14 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirilen Genel Kurulda örgütlü bir kadın tepkisi vardı. Genel Kurulun çalışma raporunun okunması ve değerlendirilmesi kısmına gelindiğinde ardı ardına kürsüyü kullanan 5 Kadın MMO üyesi kürsüden Hayri Özturan'ın adaylığı geri çekmesi talebini tekrarladı ve adaylığını geri çekmemesi durumunda tüm kadın üyeleri seçim sandığında bu zihniyete tepki göstermeye çağırdı. Hayri Özturan'ın Kadın Komisyonunun basın açıklamasının ardından "korsan eyleme teşekkürler" şeklindeki yazısında eylemin İKK'dan habersiz gerçekleştiğini iddia etmesi ve söz konusu yazıdaki düşüncelerinin sadece kendisi bağladı Birlik Grubunu bağlamadığı ve MMO seçimlerine de konu edilmemesi gerektiği, özünde yazının "kadınların haklarını iyileştirmeyi öneren" iyi niyetli bir yazı olduğunu belirtmesi üzerine İKK kadın Komisyonu Başkanı Kürsüden İKK Kadın Komisyonunun gerçekleştirdiği eylemin İKK'nın bilgisi dahilinde ve tüm odalara İKK'dan üyelere çağrı yapılmasını içeren bir yazı ile üyelere çağrı yapıldığını belirtti. Adaylık açıklaması yaptığı an görüşlerinin sadece kendisini değil örgütü ilgilendirdiği ve Tmmob Bursa İKK içerisinde 3.5 yıldır yürütülmekte olan kadın örgütlenmesine saldırı niteliği taşıdığının altı çizildi. Ardından İstanbul İKK Kadın Komisyonunun - İzmir İKK Kadın Komisyonunun ve Trabzon Kadın Komisyonundan kadınların isim ve imzaları ile gönderdikleri Genel Kurul mesajları divan tarafından okunuldu. Örgütlü bir kadın tepkisi ile karşılaştıklarının farkına varmaları üzerine salonda gerilim yükseldi. Aday Hayri Özturan ise Genel kurul için hazırladığı ve Birlik grubunun yaptıkları ve seçim vaatleri içerikli konuşmasından şaşmayarak kadınların örgütlü tepkisi üzerine tek kelime etmemeyi tercih ederek ne konu hakkında kadınlardan özür diledi, ne de adaylığını geri çekti. Kadınların genel kurul ve seçim günü konu üzerine hazırladıkları kokartları Genel Kurul'daki tüm kadınlar, hatta yerel televizyon kanallarının muhabir kadınlar yakalarına takarak büyük bir destek verdi.

Bursa IKKSeçim Günü Dağıtılan Bildiriler ile Eylem Gününe Dönüştü.

Seçim günü ise kadınlar Hayri Özturan'ın ilgili yazıdan aldıkları kesitin arkasından "kadın düşmanı gerici anlayışa kadınların oyu yok" sloganı ile dağıttıkları bildiriler ile seçim günü de bir eylem alanına dönüştürüldü. Seçimlere oy kullanmaya gelen üyelerden o gün durumdan haberdar olanların da çok tepki gösterdiği yazı üzerine kadınlardan Hayri Özturan ile konuşmaya gidenler olunca Birlik Grubundan üyeler teker teker bildiri dağıtan kadınların yanlarına giderek bildirileri dağıtmamalarını istedi.

Kadın Düşmanı Zihniyete Tepki; Ezici Fark
Genel kurul seçim sonuçlarında Çağdaş Mühendislerin Başkan Adayı İbrahim Mart'ın (önceki dönem başkanı) aldığı 1453 oya karşılık Hayri Özturan 800 oy aldı. Aradaki 643 oy farkı ise beklenilen oy farkının %50'den fazla bir artış göstererek artmasından Kadın Komisyonunun seçim sürecinde göstermiş olduğu örgütlü tepki ile açıklanabilir. Basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

ERKELERİN ÇOKEŞLİLİK DEĞİL, KADINLARIN EŞİT YURTTAŞLIK HAKKI VAR

Toplumda yükselen gerici kadın düşmanı söylem hız kesmeden devam ediyor. Her gün kadın ölümleri kadına yönelik şiddet haberleri ile dolan gazete kupürlerine Başbakan'ın "kadın ve erkeğin eşitliğine inanmıyorum" sözleri eşlik edince cesaretlenen erkek egemen ideoloji , "Demokrasi ve kadın haklarının" sözde savunuculuğunu bir tarafa bırakarak iktidarda olmanın ve çoğunluğu yakalamanın verdiği rahatlıkla bilinçaltındakileri gün yüzüne çıkarıyor. Üniversitedeki sözde öğretim görevlisinin " dekolte giyersen tacize uğrarsın" sözlerinin sarf edildiği ve YÖK'ün soruşturma açma gereği duymadığı bir ülkede Hayri Özturan adındaki uçak mühendisi de çıkıp http://ogrendiklerim.wordpress.com/ adlı internet sitesinde çok eşliliğin yasallaşması savunusu yapabiliyor.

Biz; TMMOB Kadın Komisyonu üyesi kadınları buraya getiren ise aynı kişinin MMO Bursa Şube seçimlerinde liste başı olarak Yönetim kurulu adayı olarak çıkmasıdır.

İşte Hayri Özturanın bahis konusu yazısından kesitler;

"Çok eşlilik bu mertebede tabu olarak algılandığından, dul bir bayanın bir erkeğin ikinci eşi olarak koruma altına girmesi zinhar mümkün değil. Oysa bu müessese etkin olarak kullanılabilse bugün devletten ya da yardım kurumlarından gelecek yardımlara muhtaç binlerce insan sıcak bir yuvaya kavuşabilir. Hatta savaş, açlık ve felaketlerde aç veya açıkta kalan ümmetin hanımları (Irak, Somali, Pakistan...) diğer müslüman memleketlerde huzura kavuşma şansı bulabilir. Ekonomik olarak her geçen gün zorlaşan hayatın içinde kadının tek başına mücadele etmesindense, bir aile içinde korunması herkesin için makuldur sanırım."

Bu öneri ile yardıma muhtaç binlerce kadın sıcak bir yuva bulabilirmiş. Kadınların neden yoksulluktan en çok etkilenenler olduğunu hiç sorgulamayan bu zihniyet sonuçtan kendisine pay çıkarıyor. Onlar tüm kadınların sosyal güvence kapsamına alınmasını değil, erkeklerin koruyucu kollarına sığınmasını makul addediliyor.

Hatta Ortadoğu ve Asya'da devam eden emperyalist savaşın yarattığı tahribatın da, açlıkla boğuşan milyonlarca insanın da yaşadığı sıkıntıların çözümü bu sihirli formülde yatıyor. Doğrusu bu açıklama "Kürt sorununun çözümü olarak Kürt kadınlarını ikinci eş olarak almayı" öneren Rize Belediye Başkanının açıklamasına rahmet okutuyor. Küreselleşen dünyaya ikinci eş formülünü uygulayarak savaşın, açlığın kadınlarda yarattığı derin tahribata karşı kadınları korumak gibi salih bir niyetin altında aslında kadın düşmanı gerici ideolojinin zehirli dili çıkıyor. Bizler bu dili iyi biliyoruz; bu dil Lübnan'da Hizbullah'ın savaş sonrası eşleri ölen kadınları korumak adına uygulamaya koyduğu formüldür.

Erkeklerin çokeşliliğinin yaşandığı tarihsel süreç köleci toplumla başlar ve bu toplumlarda tıpkı tarlalar, hayvanlar ve köleler gibi kadınlar da erkeklerin mülkü olarak kabul edilir. Erkeklere çokeşliliği bir hak olarak gören zihniyetin gen haritasında kadınları kendilerinin mülkü olarak gören erkek egemen anlayış vardır.

Biz kadınlar; bedenimiz, emeğimiz ve tüm varlığımız ile sizlerin ikinci, üçüncü ya da dördüncü eşleriniz, mülkleriniz falan değiliz. Bizler eşit yurttaşlık ve özgürlük isteyen bireyleriz.

Bizler TMMOB Kadın komisyonu olarak 3,5 yıldır oda temsilcisi kadın üyeler ile düzenli toplantı ve etkinlikler yapıyor, kadın kurultayı düzenleyerek taleplerimizi hep birlikte tartışıyor ve TMMOB örgütü çatısı altında yürüttüğümüz bu örgütlü mücadelenin tüm kadınların eşit ve özgür yurttaşlık talebi mücadelesinin mütevazı bir parçası olduğumuzu düşünüyoruz.

Bugün yönetim kurulu üyesi olduğunuz mühendis mimarlar grubu önünde toplandık. Ve buradan size sesleniyoruz. Hakkınız olduğunu iddia ettiğiniz çok eşlilik talebi kadınlara yapılmış büyük bir hakarettir. MMO Bursa Şube Yönetim Kurulu üyeliğine olan adaylığınız ise TMMOB üyesi tüm kadınlara ve TMMOB çatısı altındaki kadınların örgütlü kadın mücadelesine yapılmış bir saldırı ve hakarettir. MMO Bursa Şube Başkan adaylığınız ile TMMOB üyesi tüm kadınlara yaptığınız hakareti derhal sonlandırın ve adaylığınızı geri çekin. Listenizdeki kadın adaylara da sesleniyoruz. Bu hakaret sizlere de yapılmıştır. Bu hakarete sessiz kalmayın Hayri Özturan'ın adaylığını çekmemesi durumunda sizleri adaylığınız geri çekmeye çağırıyoruz.

TMMOB çatısı altında örgütlü kadın mücadelesi yürüten kadınlar olarak tarafız. Tarafımız kadın düşmanı gerici zihniyetin tam karşısındadır. Tarafımız, kadınların eşit ve özgür yurttaşlık tarafıdır.

MMO üyesi tüm kadın mühendisleri Hayri Özturan'ın adaylığını geri çekmemesi durumunda uğradıkları bu hakarete karşı cevaplarını 15 Ocak günü seçim sandığında vermeye çağırıyoruz.

YAŞASIN TMMOB ÖRGÜTLÜLÜĞÜ!

YAŞASIN KADINLARIN EŞİT YURTTAŞLIK MÜCADELESİ!

TMMOB BURSA İKK KADIN KOMİSYONU
        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:06:04 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar