Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi

BASIN AÇIKLAMASI

14 Mart 2008

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın feminizm ahlaksızlıktır açıklaması kadınların yüzyıllık mücadelesine ağır bir hakarettir. Ahlakı kadının bedeninde, cinselliğinde gören erkek egemen zihniyet, bizleri namus cinayetleriyle, cinsel taciz ve tecavüzle denetlemeye çalışırken, öte yandan bedenlerine, cinselliklerine, hayatlarına sahiplenmeye çalışan biz kadınların özgürlük mücadelesine saldırıyor. Aynı zihniyet kendilerine tüm dünyayı ayırırken bize "kutsal" anneliği ve aileyi bırakıyor. Üstelik bunu sahip olduğumuz değerler adına yaptığını iddia ediyor. Koruyucu bir baba edasıyla uyarıyor, "bir dertli kardeşimiz" olarak yerimizi gösteriyor "tuzaklara kanmayın, 3 çocuk yapın". Oysa anneliği yücelten aynı kişiler sosyal güvenlik yasasında kreşleri kaldırıyor, süt izinlerini kesiyor. Bize evin yolları gösteriliyor, çocuk doğurun ama ücretli işlerde çalışmayın deniyor. Dört duvar arasına bizi kapatanlar, karşılıksız emeğimize el koyanlar, sırtımızdan sopayı karnımızdan sıpayı eksik etmeyenler kulaklarımıza kutsal sözleri fısıldadılar. Özgürlük istemlerimizi sevgimizi sömürerek bastırmaya çalıştılar.

Özgürlükle sevgiyi, annelikle bireyselliğimizi karşı karşıya getirenler bilsinler ki, artık biz kadınlar bu tuzağa düşmeyeceğiz. Bize anlatılan masallara doyduk. Uyandık. Bizleri korunacak aciz muamelesiyle soktuğunuz kapanlardan çıktık. Ahlak, evde, tarlada ücretsiz çalışmaksa, aile birliği için sizi döven kocaya katlanmaksa ahlaksızlığa devam edeceğiz. Bize uygun görerek ayırdığınız yerleri değil, dünyayı istiyoruz. Siyasette, mecliste, fabrikalarda, şantiyelerde varız ve varolmaya devam edeceğiz. Sözümüze, özgürlük mücadelemize sahip çıkıyoruz. Çocuklarımız sadece bizim değil tüm toplumun sorumluluğudur. Toplumun namusu olmayacağız. Bedenimiz bizimdir.

Ödediğimiz vergilerle çalışan Diyanet İşleri'nin feminizmi ahlaksızlıkla özdeşleştiren ve özgürleşme mücadelesindeki biz kadınlara nefretini bir kez daha gözler önüne seren bu açıklamalarını derhal geri çekmesini istiyoruz. Hükümet erkek egemen uygulamalara biran önce son vermelidir. İlk olarak sosyal güven(siz)lik yasa tasarısı iptal edilmeli ve Diyanet İşleri kamuoyundan özür dilemedir.

Kadin Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancıları ve Teknik Elemanlar Grubu

        

BÜLTENLER
  



BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:06:53 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar