Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
Emmy Noether (1881 - 1935)

Emmy Noether kadınların ikinci sınıf vatandaş olduğu ve birçok haktan yoksun bırakıldığı bir dönemde yılmadan usanmadan kendini kabul ettirmiş bir matematikçidir. 23 Mart 1881 yılında Almanya'da doğan Amalie Emmy Noether'in babası, Erlangen Üniversitesinde Matematik Profesörü, annesi ise zengin bir ailenin kızı idi. Emmy, okulda aritmetik ve lisan eğitimi aldı. Ancak kız olduğu için kolej hazırlık okulu olan Gymnasium'a girmesine izin verilmemiştir. Babası gibi kariyer yapmak isteyen Emmy'ye, aldığı ikinci eğitim sayesinde sadece kız okulunda, Fransızca ve İnglizce öğretmenliği yapmasına izin verildi. Fakat Emmy yılmadı ve üniversitede matematik okumaya karar verdi.

Emmy Noether kadınların ikinci sınıf vatandaş olduğu ve birçok haktan yoksun bırakıldığı bir dönemde yılmadan usanmadan kendini kabul ettirmiş bir matematikçidir. 23 Mart 1881 yılında Almanya'da doğan Amalie Emmy Noether'in babası, Erlangen Üniversitesinde Matematik Profesörü, annesi ise zengin bir ailenin kızı idi. Emmy, okulda aritmetik ve lisan eğitimi aldı. Ancak kız olduğu için kolej hazırlık okulu olan Gymnasium'a girmesine izin verilmemiştir. Babası gibi kariyer yapmak isteyen Emmy'ye, aldığı ikinci eğitim sayesinde sadece kız okulunda, Fransızca ve İnglizce öğretmenliği yapmasına izin verildi. Fakat Emmy yılmadı ve üniversitede matematik okumaya karar verdi. Üniversiteye girebilmek için, bir sınav vermesi ve bu sınava katılmak için hocalarından izin alması gerekiyordu. Erlangen Üniversitesinde matematik derslerine dinleyici olarak katılarak hocalardan sınava girme iznini aldı ve sınavı başarı ile geçti. Sınav sonucunda önce Erlangen, daha sonra da Göttingen Üniversitelerinde misafir öğrenci olma hakkını kazandı. Zira bu üniversitelerde kız öğrencilere kredili ders vermek yasaktı. 1904 yılında Erlangen Üniversitesi kapılarını kız öğrencilere açmaya karar verdi, ve Emmy babasının bulunduğu üniversiteye geri döndü. 1908 yılında cebirsel matematik alanından ?'summa cum laude'' derecesi ile mezun oldu. Bu üniversiteyi bitirirken alınabilecek en yüksek derece idi.

2006 yılında bile, hala, kadınlar, eşit statüde bir iş için, erkeklerden daha az ücret alıyorlar. Yaklaşık bir asır boyunca değişen fazla bir şey olmamış sanki.

1908 yılında, Emmy Noether, 'Circolo Matematico di Palermo'?ya katılmak üzere davet edildi. 1909 yılında da, Alman Matematik Kurumuna katılmak üzere davet edildi. Ancak bütün bunlar bile Almanya'da bir üniversitede maaşlı bir pozisyon bulmasına yetmedi.

7 yıl boyunca Erlangen Üniversitesinde ücretsiz olarak hizmet verdi. Babası hastalandığında, yardımcısı olarak ders verdi. 1915 yılında, Emmy'nin danışman hocaları, Felix Klein ve Davit Hilbert, kendisini, hiçbir karşılık almadan, Göttingen'deki Matematik Enstitüsü'ne katılmak üzere davet ettiler. Burada, genel görecelik kuramının kilit noktalarını oluşturacak çalışmalar yaptı.

Danışmanı Hilbert'in, Emmy'nin, Göttingen'de fakülte üyesi olması için gösterdiği tüm çabalar, kadın karşıtı kültürel ve bürokratik engellerle karşılaştı ve başarısızlığa uğradı. Hilbert'in tek başarabildiği, kendi sınıfına, kendi dersine, ücretsiz olarak, Emmy'nin girmesini sağlamak oldu. 1919 yılında Noether, ?'privatedozent'' ünvanını alarak para kazanmaya başladı. Ancak parayı veren üniversite değildi. Özel ders gibi, ücretini doğrudan doğruya öğrencilerden alıyordu. 1922 yılında Üniversite, Noether'e, makam ve kar hariç, küçük bir maaş ile yardımcı profesör pozisyonunu verdi.

Noether'in, soyut cebirin temel taşlarından olan, halka kuramı ve idealler üzerine yaptığı çalışmalar, kendisinin, 1928-1929 yıllarında Moskova Üniversitesi tarafından , 1930 yılında ise Frankfurt Üniversitesi tarafından davet edilmesine sebep olur.

Emmy, Göttingen Üniversitesi'nde hiçbir zaman kalıcı bir pozisyon bulamadı. 1933 yılında ise tüm Yahudi fakülte üyeleri gibi Naziler tarafından sürgün edildi.

Sürgün edilmiş Alman bilim insanlarına yardımı amaçlayan Amerikan Acil durum komitesi, Emmy Noether'e Bryn Mawr College'de profesörlük ünvanını sundu ve ilk yıllık maaşını Rockfeller Kurumundan aldı. Anlaşması 1934 yılında 2 yıl daha uzatıldı ve ilk kez tam bir profesör ünvanını ve maaşını aldı.

1935 yılında, uterus kanseri oldu ve 14 Nisan'da da öldü.

II. Dünya Savaşı sonrasında, Erlangen Üniversitesi, matematik alanında uzmanlaşmış karma eğitimli bir Gymnasium'a Noether adını vererek, onun hatırasını onurlandırdı.

''Neden bilim insanlarının arasında kadınlar azınlıkta'' sorusuna en güzel yanıttır, Emily'nin yaşamı. Kadınlara erkeklerle aynı zamanda eşit haklar tanınsaydı, bilim adamı kadar bilim kadını da olurdu.

Eti Mizrahi - Matematik Mühendisi
        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:10:33 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar