Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
Frances Gabe (KendiniTemizleyen Evin Mucidi)

Gülru Yıldız - İnşaat Mühendisi
30.5.2007
gulru@dsi.gov.tr


"Ev işi" sorununa feminist politik yaklaşımların yanı sıra geliştirilen bireysel bir çözüm örneği, Frances Gabe'in,

KENDİNİ TEMİZLEYEN EV MODELİ

Ev temizliği kadınların sırtına yüklenmiş, toplumda karşılığı ödenmeyen, küçümsenen, ağır, zaman alan, sürekli yapılması gereken, sıkıcı bir işler bütünüdür. Tuvaletin, banyonun, lavabonun her kullanımdan sonra temizlenmesi, evin silinip süpürülmesi, çamaşırların yıkanması, asılması, ütülenmesi, yerleştirilmesi, bulaşıkların yıkanması, kaldırılması neredeyse günlük rutin yapılan işlerdir. Evde yaşayan sayısının artmasıyla doğru orantılı olarak, hatta yeni doğanların veya bakılması gereken yaşlıların durumları da göz önüne alındığında logaritmik ölçekte diyebileceğimiz, oranda kadının sırtına binen yük artar.


Türkiye'de orta sınıf kadını benimsediği/benimsemek zorunda kaldığı bu sorunu, evi belirli sıklıkta gelen "temizlikçi kadınlara" temizleterek çözmeye çalışırken, ABD'de Oregon'da yaşayan Frances Gabe, içinde yaşadığı ve bir buluş olarak tarihe geçen "kendini temizleyen ev modeli" ile, kendi tanımlamasına göre bu sinir bozucu işlerin üstesinden gelmeye çalışmıştır.

Bu evin her odasının tavanında temizleyen/kurutan/ısıtan/soğutan bir alet yerleştirilmiştir. Duvarlar, tavanlar ve döşemeler su tutucu bir malzeme ile kaplıdır. Sadece bir düğmeye basılarak odanın her tarafına sabunlu su, arkasından duru su püskürtülür, ve daha sonra oda kurutulur. Döşemelere köşelere doğru çok hafif bir eğim verildiğinden, döşeme üzerinde kalan fazla su iki köşedeki drenaj sisteminden kendiliğinden atılır. Oda içerisindeki aksesuarlar cam faunuslarla korunur.Klozet, küvet ve lavabo kendi kendini basınçlı su sistemi ile temizler. Kitapların tozu bir sistemle emilir. Şöminedeki bir drenaj sistemi külleri toplar. Bulaşık makinesinde yıkanan ve kurutulan kap kacak raylı bir sistemle dolaba yerleşir. Aynı şekilde çamaşır makinesi elbise dolabı ile birlikte tasarlandığından yıkanan ve kurutulan çamaşırlar aynı zamanda dolaba yerleşmiş olur. Koltuklar bir düğmeye basmakla yıkanır.

Bu ev sadece içinde yaşayanların işini müthiş kolaylaştırmakla kalmaz aynı zamanda da engellilere ve yaşlılara da makul bir yaşam alanı sağlar.

14 yaşında gittiği Portland Kız Kolejinin dört yıllık eğitimini iki yılda tamamlar. Mimar olan babası ile yapı tasarım ve inşaat işlerinde çalışır. Evini ziyaret edenlere çocukluğunda kendisine çorapların ve sümüklü mendillerin yıkattırıldığından ve bundan çok yorulduğundan ve nefret ettiğinden bahseder. Çocukluğunda kendini temizleyen evin hayalini kurar.

II. Dünya Savaşından sonra elektrik mühendisi olan eşi ile birlikte yapı onarımı işinde 45 yıl çalışır. Hayalini kurduğu evi kağıt üzerinden hayata geçirmesi 30 yılını alır.

92 yaşındaki Frances Gabe hayal gücünün sınırının olmayacağının, hayallerin insan yaşadığı sürece bitmeyeceğinin en canlı ve güzel örneklerinden birisidir. Duvarına bu buluşu için aldığı patenti astığı evinde artık kirli çorap ve sümüklü mendil yıkamak yerine, yazan, resim ve heykel yapan, müzikle uğraşan, sanki Rönesans'tan bu güne sıçramış bir kadın olarak, köpeği Molly ile yaşamaktadır.

Not: Oregon'da Frances Gabe'in örnek evinde bir kişi 25 dolar ve diğerleri ekstra 5 dolar olmak üzere kalmak, evi görmek ve yaşamak mümkündür. İlgilenenlere..
        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 03:01:36 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar