Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
Mart 2009 Bülteni

Merhaba,

Kadınlar için "On bir ayın sultanı" olan bu ay 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün heyecanı içindeyiz. 8 Mart 2008'de kadınlara Başbakanca salık verilen en az üç çocuk doğurma öğüdünü "Yaşamın Sığınağı: Rahim" yazısında irdelendiği gibi bu kadın uzvunun kolektifleştirilmesinin bir örneği olarak tekrar hatırlıyoruz. Geçtiğimiz sene 8 Mart'ta beyaz gelinliği ile Barış Gelini olarak Milano'dan yola çıkan ve Gebze'de yolu kesilmeseydi Kudüs'e ulaşmayı planlayan sanatçı Pippa Bacca'nın davası sürüyor hala, hem de ortaya çıkan akıl almaz gerçeklerle. Pippa Bacca'nın öldürülmesi ardından kaleme alınan bir yazıyı bu ayki bültenimizde yayınlıyoruz.

Ve yerel seçimler yaklaştıkça yıllardır dinlemekten bıktığımız siyasetin başrollerindeki erkeklerin ağzından daha çok vaatler duyuyoruz, ancak genelde de yerelde de feminist kadın temsilcilerin kadınları daha çok mutlu edeceğini biliyoruz. Bültenimizde hayalimizdeki mor şehri bulacağınız bir yazı var.

Mart ayı boyunca mor renge doyacak gözlerimiz. Bir arkadaşımız neden mor sorusuna yanıtını bir şiirle vermiş, bültenimizde okuyabilirsiniz.

Son olarak, 8 Mart nedeni ile düzenlenen kadınlar için pek çok söyleşi, film gösterimi ve sergi var. Haberdar olduklarımızın bir listesini bültende bulabilirsiniz.

Geçen sene Diyanet'in "feminizm ahlaksızlıktır" açıklamasına ilişkin 14 Mart'ta yaptığımız basın açıklamasında, "Siyasette, mecliste, fabrikalarda, şantiyelerde varız ve varolmaya devam edeceğiz. Sözümüze, özgürlük mücadelemize sahip çıkıyoruz" demiştik. Evet, biz hala "ahlaksızlığa" devam ediyoruz ve küresel krize, kapitalizme, erkek egemenliğine karşı "yaşasın kadın dayanışması" demek için 8 Mart Pazar günü İstanbul'da gündüz Kadıköy'de, akşam geleneksel Beyoğlu Kadın Yürüyüşü'nde olacağız. Ankara'da ise Kolej Kavşağı'ndan Ziya Gökalp'e yürüyoruz. Tüm kadınları o gün özgürce ses çıkarmak için meydanlara ve sokaklara bekliyoruz.

Erkek Egemenliğine ve Kapitalizme Karşı Yaşasın Kadın Dayanışması!

Görüş, öneri ve katkılarınız için iletişim adresi: kadin.muhendisler@gmail.com


Yaşamın Sığınağı: Rahim 


İktidarların çok, pek çok ilgilendiği bu kadın uzvu, doğurganlık yetisi ve mülkiyet ilişkisi nedeniyle ekonomik ilişkiler feodalizmden kapitalizme evrildikçe daha fazla kuşatılmış, daha fazla baskılanmıştır. Kadının eve hapsedilmesiyle koşut olarak, kadının cinselliği ve toplumsal "değer"i de rahmine hapsedilmiş, sonuçta kadın iktidar sarmallarına öyle bir dolanmıştır ki, 200 yılı aşkın zamandır süregelen kadın mücadelesi, bu pratikleri bırakın erkeklerin zihnini, kadınların zihninden dahi silememiştir.   devamı.     

Olgu Yılmaz 
Endüstri MühendisiPippa Bacca'yı Kim Öldürdü?


Üniversite mezunu, ekonomik özgürlüğü olan ve dayak yiyen, tecavüze uğrayan kadınları veriyordu araştırmalar, grafiklerini çiziyordu kırmızı pasta dilimleriyle üniversite mezunu olduklarını vurgulayarak. Yüzlerde şaşkınlık ifadesi bırakarak. Kimin umurundaydı kadın hakları, kadınlar için sosyal güvenlik yasası, kadının ekonomik özgürlüğü, türban takıp takmaması, eğitim alıp almaması.  devamı.
    

Büşra Servet Akdoğan
İmalat  MühendisiBir Düş Kuruyorum: Mor Pencereli Evler, Mor Işıklar, Mor Yollardan... 

 Mutlu kadınlar olacak, tarçın kokulu güzel çaylar, masada aşkın ve devrimin rengi kırmızı laleler veya güzel kokulu mor sümbüller. İsteyen bir köşede kütüphaneden bir kitap seçecek, Bejan Matur şiirleriyle veyahut Simone de Beavoir ile kendinden geçecek, isteyen bir köşede uyuklayacak... Zuhal Olcay çalacak ya da belki Ezgi'nin Günlüğü'nden Leyla. Belki bir küçük oda muhtarlık yanında, çocukların birkaç saatliğine bırakılabileceği, böylece "annelik" sorumluluğu yüklenen kadınların özlemlediği kendine ait birkaç saati bulacağı.  devamı..


Suzan Bayhan
Bilgisayar MühendisiMor Çığlık

Mor bir sabaha açtım gözlerimi
Belki de başka bebeler morarırken daha anne karnında,
Ya da evlilik dışı diye yaşamlarına son verilirken
Gelir gelmez dünyaya,
Kimileri iyi beslenemedikleri ya da kız evlat olarak kabul görmedikleri için atıldılar mor kuyulara...  
devamı..    

Zerrin Özirs Öztan
Kimya  Mühendisi8 Mart Etkinlikleri  

28 Şubat, İstanbul: Ayşe Düzkan ile Söyleşi
3 Mart, İstanbul: Pınar Selek ile Söyleşi
8 Mart Haftası Film Gösterimleri, Kazım Koyuncu Kültür Merkezi
6 Mart, İstanbul: Müzikli Söyleşi (Bilgesu Erenus)
6 Mart, İstanbul:Tomur Atagök ve 3 ayrı sergi
7 Mart, İstanbul: Kadın İşçi Şenliği
7 Mart, İstanbul: "3 Kadın 3 Direniş Öyküsü"
7 Mart, İstanbul: "Haksız Tahrik" Kadın Sergisi
8 Mart, İzmir: Anadolu'da Kadın
8 Mart, İstanbul: 8 Mart İstanbul Kadın Platformu Eylemi
8 Mart, Ankara: 8 Mart Ankara Kadın Platformu Eylemi
21 Mart, İstanbul: 3. Geleneksel Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik Elemanlar Grubu Yemeği
7. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali: İstanbul, Manisa, Urfa, Trabzon devamı. 


        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:30:12 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar