Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
Mart 2014 Bülteni
Coşkulu ve katılımın yoğun olduğu bir 8 Mart peşinden çıkarttığımız bu sayımızda, TRT'nin ve hükümetin desteklediği cinsiyetçi yayınlara karşı gerçekleştirdiğimiz uzun soluklu kampanya detaylarını sizler için derledik...

İpek, kadın olarak yaşadığımız ayrımcılığı anlattı yazısında. Berivan, kendimize ait bir odada yazmamızı öğütleyen Virginia Woolf'un, Bahar ise ilk kimyagerimiz Remziye Hisar'ın hayat hikayesini hazırladı.

Suzan'ın hediye alıp-vermenin altındaki toplumsal anlamları ortaya çıkartan yazısı ve Beyhan'ın mühendislik, erkeklik ve iktidar ilişkisine değindiği yazısını da bu sayımızda okuyabilirsiniz. Özdeş, kadın cinayeti diyebilmekteki zorlanmalarımızı yakınlarda kadın cinayetinde kaybettiği bir arkadaşının, Yankı'nın ölümündeki deneyimiyle paylaşıyor. Selma ise 8 Mart coşkusunu fotoğraflarıyla bültenimize taşıdı.

10 Mart sabahı ise umudun çocuğu Berkin Elvan'ı sonsuza uğurladık. Sorumluların yargılanması dileklerimizle...

İyi okumalar.

Görüş, öneri ve katkılarınız için iletişim adresi: kadin.muhendisler@gmail.com

  

TRT'yi Değil Bizi İzlemeye Devam Edin!
 
TRT'nin Gıda Mühendisleri Odası'ndan etiketleme konusunda görüş bildirmek üzere "bay mühendis" talebinde bulunmasının ardından gelişenleri merak ediyorsanız TRT'yi değil, bizi izlemeye devam edin devamı.

Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar,
Fen Bilimciler ve Teknik Elemanlar Grubu 

  

Mühendislik Neden "Erkek"tir?
 
Özellikle bilim ve teknoloji alanlarında çok belirgin ayrımcılık yaşanır. Bu ayrımcılık önce işe alımlarda belirli işlere erkeklerin alınması, belirli diğer işlere kadınların alınmasıyla uygulanır. devamı.

Beyhan Tayat, Endüstri Mühendisi 

  

Düşünüyorum Öyleyse Vurun
 
"...kadınların istihdama katılımının günbegün azaldığını, umutsuzluklarının tavan yaptığını, erkeklere göre kayıt dışı çalıştıklarını, çalışma çağındaki kadınların sadece %25'inin iş gücüne dahil olabildiğini, evde sokakta iş arayanların %90'ının kadın olduğu ve "ne iş olsa yaparım?a doğru bir gidişatın olduğunu söylemek gerekiyor..."devamı.

İpek Güvercin 

  

Virginia Woolf (1882-1941) 
  Virginia Woolf (1882-1941) İngiliz romancı, deneme ve biyografi yazarı, feminist. Woolf, her yeni romanıyla modernist tarzını değiştiren üretken bir yazardı. Mektupları ve hatıraları, Bloomsburry zamanının İngiliz edebiyat kültürü merkezinde Woolf'un bakışını ortaya koyar. Woolf, sanatın toplum ile entegre olduğu zamanda bir tarihsel dönemi temsil eder. T.S. Elliot Virginia'nın ölümünün ardından şöyle tarifler " Merkezinde Virginia Woolf olmadan, şekilsiz ve marjinal kamış olurdu...Virginia Woolf'un ölümüyle, bir kültürün tüm yörüngesi kırıldı." devamı.

Berivan Öncel, Gıda Mühendisi 

  

Kadın Cinayetine Kadın Cinayeti Diyebilmek...
 
Sanırım ancak Serpil Erfındık öldürüldükten sonraydı. Tanıdığım bir kadının da kadın cinayetine kurban gidebileceğini, kadın cinayetlerinin iyice "ana akımlaştığını" fark ettim. devamı.

Özdeş Bodur, Gıda Mühendisi 

  

Hediyeler Üzerine
 
Bazı özel günlerde illaki de hediye almamız basbas bağırılıyor ve biz "işte bunlar hep kapitalizm" diye adını koyabiliyorken davetli olduğumuz düğünlere veya bebek doğumlarına o kadar kolayca söz edemeyişimiz neden?devamı.

Suzan Bayhan, Bilgisayar Mühendisi 

  

İlk Kadın Kimyagerimiz: Prof. Dr. Remziye Hisar 

"...Bilim kadınlarının öncülerinden Polonyalı kimyager ve fizikçi Marie Curie "Yaşam hiçbirimiz için kolay değil. Bir şeyleri başarmak için, yetenekli olduğumuza inanarak buna ulaşmak için usanmadan çabalamalıyız" diyor. Madam Curie'nin de öğrencisi olan ilk kadın kimyagerimiz Remziye Hisar'ın yaşam öyküsünü sizinle paylaşmak istedik..."
devamı.

Bahar Sağlam, Gıda Mühendisi   

Fotoğraflarla 8 Mart 2014
 
Kadıköy'de düzenlenen 8 Mart mitinginden rengarenk kareler objektifimize böyle yansıdı devamı.

Selma Eroğlu, Makina Mühendisi 


        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:30:29 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar