Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
Mayıs 2009 Bülteni

Merhaba,

Kadına yönelik şiddet her yerde; sokakta, evde, okulda, işte. Şiddetin öznesi: Sevgili, eski sevgili, koca, eski koca, baba, kardeş, hısım-akraba ve patron! Mart ayında genç bir kadın, Münevver Karabulut katledildi. Henüz katilinin kim olduğu bilinmiyor, ancak şüpheler sevgilisinin olduğu yönünde. Görevi halkın, yani kadınların da evde-işte-sokakta güvenliğini sağlamak olan İstanbul Emniyet Müdürü ise kayıplara karışan zanlının bir an evvel bulunmasını sağlamak yerine "Kızlarına sahip çıksalarmış" dedi. Biz kadınlar, "sahip çıkılmayı", güvenliğimiz adına eve vaktinde (!) gitmeyi, ailenin "namusu" olmayı kabul etmiyoruz. Bültenimizde İstanbul Emniyet Müdürü'nün görevinden alınmasını talep ettiğimiz kamuoyu açıklamamızı bulacaksınız. Bültende ayrıca Cerrah'ın "Sizin çocuğunuz olsa izin verir miydiniz?" sorusunu bir arkadaşımız başka bir açıdan soruyor: "Söz konusu olan sizin çocuğunuz olsa...".

Erkek cinselliği sadece "hormonal ve insani bir duygu" şeklinde açıklanırken nedense kadın cinselliği bekaret, namus, doğum kontrolü gibi konular çerçevesinde yüzyıllardır tartışılageldi. Türkiye Aile Planlaması Derneği'nin istenmeyen gebeliklerden korunmanın önemine dikkat çektiği reklam filmini başka bir açıdan ele alırken, "neden korunan hep kadın" sorusunu soruyor ve kürtaj seçeneğini hatırlatıyoruz.

Ve küçük kız çocuklarının sevdası, pembelerin sultanı Barbie 50.yılında ama hep aynı yaşta, aynı kiloda! 50 yılda Barbie kendini değişen dünyaya uydurdu, ama nedense hiç avukat, mühendis, mimar ve temizlikçi olmadı. Barbie'nin dününü, bugününü ve gözümüze takılan ilginç noktaları Barbie yazısında bulacaksınız.

21-22 Kasım 2009'da İstanbul'da yapılması planlanan TMMOB Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar Kurultayı hazırlık çalışmaları Aralık ayında yapılan forum ile başlamıştı. Çalışmalar devam ediyor: Kurultayın internet sitesi açıldı ve altı bölgede düzenlenecek kurultay hazırlık çalıştaylarının tarihleri belli oldu. İlk çalıştay 7 Haziran'da İstanbul'da.

1 Mayıs İşçi Bayramı'nı İstanbul'da kutlayanlardan bir kısmımız "makul" sayının içindeydi, bir kısmımızsa "marjinal". Taksim'de 1 Mayıs'ı kutlayabilenler mutluydu, kutlayamayanlarsa İşçi Fimleri Festivali'nin açılış gecesinde bir nebze bu mutluluğu yaşadı. Direnişteki tüm işçileri destekliyoruz, sendika düşmanı DESA ve LCW'nin ürünlerini tüketmiyoruz ve Sabah okumuyoruz!

1 Mayıs'ın resmi tatil ilan edilmesi hepimizi mutlu etti, darısı 8 Mart'a! Ve umarız seneye kendi pankartımız ardında 1 Mayıs'ı Taksim'de gazsız, maskesiz, limonsuz, sirkesiz kutlayabiliriz.

İyi okumalar

Görüş, öneri ve katkılarınız için iletişim adresi: kadin.muhendisler@gmail.com


İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın bir an önce görevden alınmasını talep ediyoruz. 


En temel güvenlik hakkına sahip çıkan bu ülkenin vatandaşları olarak; İstanbulluların beden ve ruh sağlığı"nın korunabilmesi için görev tanımını dahi bilmeyen İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın bir an önce görevden alınmasını talep ediyoruz. Bu şekilde dipçikle çocukların dövülmesine engel olunabileceğine ve 1 Mayıs'ların bayram havasında geçebileceğine, ayrıca; gündüz balık tutan yada gece bir konsolosluğun merdivenlerinde oturan kadınların güvenlik güçlerince suçlanıp şiddete maruz kalmayacağına, aile içi şiddetten kaçıp polise sığınan kadınların ailelerine teslim edilmeyeceğine, aksine gece ve gündüz sokakta bulunma ve şiddetten uzak yaşama haklarının güvenlik güçlerince korunacağına dair inancımızın güçleneceğini basın ve kamuoyuna duyuruyoruz. devamı.


Sizin Çocuğunuz 


Başkalarının çocuklarının başına gelenlere kör kalanlar, sorumluklarını yerine getirmeyenler, öleni bir kez daha öldürenler. Kendi çocuğunuzun adını anmak bile harekete geçirmiyorsa vicdanlarınızı, size daha fazla ne söylenebilir?  Onlar da sizin çocuğunuz.
Başkalarının çocuklarına yapılanlara göz yummak demek günü gelince sizin de aynı silahlarla vurulmanız demek.
Şimdi iyi düşünün: Söz konusu olan sizin çocuğunuz olsa...
devamı.     

Büşra Akdoğan 
İmalat  MühendisiKorunan Kadın, Toz Olan Adam


"Korunan kadın, bilinçli kadın" başlıklı bir kampanya başladı geçenlerde. Türkiye Aile Planlaması Derneği düzenliyormuş. Televizyonda kampanya filmlerini, duraklarda afişlerini görmüşsünüzdür. Filmlerin birinde mekan seçiminden İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde okuduğunu anladığımız genç bir kadının gelecekle ilgili hayallarinden söz edilirken bir bakıyorsunuz kucağında bir bebe. Bir başkasında beyaz yakalı bir pozisyonda, evli ama -yalnızca şimdilik- çocuk istemeyen bir kadın var. O da istenmeyen bir gebelik sonucu kucağında bir bebe buluveriyor.
  devamı.     

Özdeş Bodur
Gıda  MühendisiHiç Çocuk Olmadı, Hiç Yaşlanmadı, Barbie 50 Yaşında


1959'da piyasaya sürülen dünyanın en ünlü oyuncak bebeği Barbie, bu yıl 50?inci yaşını kutluyor. Barbie Türkiye'ye 80'li yıllarda Özal sayesinde (sebebiyle) girdi. Oyuncakları, bilgisayar oyunları, filmleri ile hayatımızın bir yerinde hep gözümüze çarptı. 80?li yıllarda Türkiye'de her kız çocuğunun Barbie bebek hayali vardı. Barbie maddi olanakları kısıtlı olan ailelerin evlerine de ucuz taklitleriyle girmeyi başardı. Çocukların birçoğunun sahip olmak istediği, bunun için elden gelen pek çok şeyi yaptığı bir oyuncak bebekti Barbie.   devamı.
    

Esin Erşangil
Mimarlık öğrencisiTMMOB Bölgesel Çalıştayları Başlıyor

21-22 Kasım 2009 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenmesi planlanan TMMOB Kadın Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Kurultayı'na ait internet sayfası erişime açıldı. Aralık ayında yapılan Kurultay'a Doğru Forum etkinliğinden sonra şimdi de kurultaya hazırlık çalışmaları için bölgesel çalıştaylar düzenlenecektir. TMMOB Kadın Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Kurultayı'nın ilk bölgesel çalıştayı, Marmara Bölgesi Çalıştayı, İstanbul'da 7 Haziran Pazar günü, Makina Mühendisleri Odası Konferans Salonu'nda yapılacaktır.
devamı.

        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:31:23 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar