Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
Ocak 2012 Bülteni
  
Merhaba,
2012'ye kadın cinayetleri, yeni anayasa tartismaları ve Roboski katliamının gölgesinde girdik... Yeni yılın bu ilk bülteninde, kadın mühendislerin gündeme dair görüşlerini bulacaksınız...

2011'in son günlerinde Roboski veya yaygın medyada yer bulduğu adıyla Uludere'de yaşanan felaketi arkadaşımız sizler için kaleme aldi. Katliamın üzerinden bir ay geçmesine rağmen hala belirsizlikler sürüyor ve neredeyse yaşanan olay unutturulmaya çalışılıyor. Bu yazı unutmamamıza bir vesile olsun.

İşe alınma engelini aşan kadın mühendisler ne yazık ki iş yerinde de zaman zaman sistematik yıldırma yani mobbinge kadar varan baskılarla karşılaşabiliyor. "Kadın, Hayat, Özgürlük" yazısinda da denildiği gibi mücadeleden vazgeçmeyip daha cesur davranabildiğimiz sürece her şey çok daha güzel olacak.

Bir başka arkadaşımız yazısında taciz mekanı otobüslere değindi. Peki otobüste taciz edildiğinizi anladığınızda ne yapmalısınız? Yazımızdaki önerilerle birlikte Hollaback! ("Sana laf atana karşı koy!") adlı sokak tacizine karşı mücadeleyi anlatan sitesi ziyaret etmenizi öneriyoruz. 

Ve iki yazı da TMMOB'daki kadınların gündeminden. İlk yazida Ankara'da gerçekleştirilen TMMOB 2. kadın kurultayıni arkadaşlarımızdan dinliyoruz. İkinci yazıda ise Bursa MMO'lu kadınların çokeşliliği savunan başkan adayına tepkisi var. Kendilerine bu zihniyeti ifşa ettikleri için çok teşekkür ediyoruz.

İstanbul Modern, 16 Eylül 2011-22 Ocak 2012 tarihleri arasında Hayal ve Hakikat Sergisi'nde kadın sanatçıların eserlerini bizlerle buluşturdu. Videodan fotoğrafa pek çok eser ile kadınların gözünden kadınların dünyasını görme fırsatı bulduk. "Hayal ve Hakikat" yazımız sergiye gidenler için güzel bir hatırlatma olacakken gidemeyenler yazımızda neler kaçırdıklarını görebilirler.

Ocak ayı, ülkemizin tarihinde pekçok kaybın ayı olduğu gibi dünya tarihine damgasını vurmuş insanların ölüm tarihlerini de  barındırıyor. Bunlardan biri de Roza Luxemburg. Yazımızla devrime adanmış bir hayatı, yani Roza Luxemburg'un hayatını hatırlayalım istedik.

Geçtiğimiz ay Ziraat Mühendisi Selda Akgüneş ne yazık ki sevgilisi tarafından öldürüldü. TMMOB İstanbul İKK'nın "Artık ölmek istemiyoruz" açıklamasında da denildiği gibi mesleği, yaşı, etnik kökeni, veya sınıfı ne olursa olsun hiçbir kadın erkek şiddetinden muaf değil. Dileriz kadınların eşit yaşam hakkı bulması için gerekli yasal düzenlemeler bakanlıkça kadın örgütlerinin fikirleri doğrultusunda yapılır.

Bültenimizde ayrıca Ev-eksenli Çalışan Kadınlar Çalışma Grubu ve Sendikalarda ve meslek odalarında erkek egemenliğine karşı kadın insiyatifi'nin de sözlerine yer verdik. Ev-eksenli Çalışan Kadınlar Çalışma Grubu'ndan arkadaşlarımız 2. Ev-eksenli Çalışan Kadınlar Ülke Konferansı  sonuç metnini bizlerle paylaştılar. Sendikal örgütlülüğün neredeyse öcüleştirildiği bugünlerde Kadın İnsiyatifi sendikalara kadınların aktif katılımı için "Çalışma Yaşamında Varız Sendikalarda da Olacağız" diyorlar.

İyi okumalar...

Görüş, öneri ve katkılarınız için iletişim adresi: kadin.muhendisler@gmail.com

  

Uludere (Roboski)

19'u cocuk, önce 35 kişinin sonra parçalanan vücutlardan 34 kişinin öldüğü anlaşılan Uludere katliamı unutturulmaya çalışılıyor ama unutmayacağız. Günlük koşuşturmacamız içerisinde unutmuşuz gibi yaptığımız katliamı, sabah sıcak yataklarımızdan kalkıp o çocukların mezarı kadar soguk suyu yüzümüze çarptığımızda hatırlayacağız; sabah arabamıza binip yola koyulduğumuz sıra gördüğümüz tarafiğe ofkelenip hatırlayacağız içi boş öfkemizin yanında canları koparılmıs annelerin öfkelerinin ağırlığını; hatırlayacağız insan ölümüne tepeden helikopterlerle "bakanların" katliam bulgusuna rastlayamadıklarını ve kimilerine göre parça tesirli katliamın vicdanlarımızda açtığı koca yarayı;
devamı.

Berivan Oncel, Gıda Mühendisi

  

Kadın, Hayat, Özgürlük

Ve nihayetinde okul bitti!! Yıllarca çalışmış, çabalamış, kafamda binbir umutla, binbir hayalle mezun olmuştum. Her zaman güzel düşünmeye çalışmıştım mezuniyetten sonraki süreci. Çünkü çok emek vermiştim ve en doğal hakkımdı güzel düşünceler beslemek geleceğe dair... devamı.

Berry

  

Tacize Uğradığınızda Ne Yapmanız Gerekir?

Kişinin kendisini küçük düşmüş, incinmiş ve korkmuş hissetmesine yol açan istediği dışında yaşadığı sözlü veya fiziksel temaslar taciz olarak adlandırılır. Bu tür temaslar kişinin psikolojisini bozarak günlük hayatına veya iş yaşamına olan adaptasyonun bozulmasına neden olur. İnsan hakları komisyonlarınca ayrımcılığın bir türü olarak kabul edilen taciz pek çok şekilde karşımıza çıkabilir. Sözlü tehdit veya laf atma, el kol hareketleri ile işaret yapma, dokunma, elleme, yaslanma veya okşama gibi fiziksel temasların yanı sıra kişinin cinsiyeti, ırkı, dini, dili, özürlülük durumu, yaşı ve renginden dolayı sözlü veya fiziksel temasa maruz kalması durumları olarak örneklendirilebilir. devamı.

Cansu Uğur

  

TMMOB 2.Kadın Kurultayı'nın Ardından
TMMOB 2. Kadın Kurultayı Ankara'da 17-18 Aralık 2011 tarihlerinde 310 kadınının katılımıyla gerçekleştirildi. Kurultay kararlarına buradan ulaşabilirsiniz. Kurultayı arkadaşlarımız değerlendiriyor. devamı.

  

MMO Bursa Şube Seçimlerinde Çokeşliliği Savunan Başkan Adayı ve Örgütlü Kadın Tepkisi

MMO Bursa Şubesi'nin 14-15 Ocak Cumartesi 2012 tarihlerinde gerçekleşecek olan genel kurulu öncesi, mevcut yönetimde görev alan üyelerin dahil olduğu Çağdaş Mühendisler Grubu'na karşı Birlik Grubu da, yönetim kurulu adaylarını açıklayarak liste çıkardı. Birlik Grubu'nun liste başı adayı Hayri Özturan, internetteki bloğunda 15 Eylül 2011 günü kaleme aldığı "Malum Konu" başlıklı yazısında çok eşliliğin yasallaşmasını savunması sebebiyle TMMOB Bursa İKK Kadın Komisyonu'nun 13 Ocak 2012'de yaptığı basın açıklaması ile protesto edildi. devamı.

Emine Elif Güven, Makina Mühendisi

  

Hayal ve Hakikat

Toplumsal dönüşümü kadın sanatçıların üretimleri üzerinden gündeme getirmeyi amaçlayan Türkiye'den Modern ve Çağdaş Kadın Sanatçılar Sergisi "Hayal ve Hakikat" İstanbul Modern'de 16 Eylül 2011-22 Ocak 2012 tarihleri arasında düzenlendi. Sergide 74 kadın sanatçının eserleri bir arada izlenme olanağı buldu. Küratörler Fatmagül Berktay, Levent Çalıkoğlu, Zeynep İnankur ve Burcu Pelvanoğlu'nun oluşturduğu seçki, kadın sanatçıların resimden videoya çeşitli sanat disiplinlerinden eserlerini kronolojik bir akışla birbirine bağlıyor. devamı.

Behice Çağlar, Makina Mühendisi

  

Devrime Adanmış Bir Hayat: Roza Luxemburg
Rozalia (Roza) Polonya Zamosc'da 5 Mart 1870'de Lina ve Elias çiftinin beş çocuğundan en küçüğü olarak dünyaya geldi. Aile şehrin meydanında iki katlı, ferah tuğla bir evde oturuyordu. Annesi Lina ünlü din bilgini Rabbi Zerecha Halevi'ye kadar giden rabbilerin torunlarındandı. Babası Zamosc'da ünlü bir tüccardı. devamı.

Selma Eroğlu, Makina Mühendisi

  

Ev-eksenli Çalışan Kadınlar 2. Ülke Konferansı Gerçekleşti
Ev-eksenli Çalışan Kadınlar Çalışma Grubu ve Çözüm Ortakları 2-3-4 Aralık 2011 tarihinde Ankara'da 2.Ülke Konferansını gerçekleştirdi. Ev-eksenli çalışma, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın ve yaygınlaşmakta olan bir çalışma biçimi. Tekstil, tarım, gıda, dokuma gibi geleneksel alanlara ilaveten, otomotiv, elektronik, ambalaj gibi modern sektörlerde yaygınlaşıyor. Ev-eksenli çalışanlar, kendi evlerinde ya da evlerinin uzantısı olan yerlerde bazen fason (parça başı) işlerde aracılara, bazen konu komşuya ya da yakın veya uzak çevreden aldıkları siparişlere, bazen de pazarlarda ve dükkânlarda satmak ya da sattırmak üzere kendi hesaplarına üreterek çalışıyorlar. devamı.

  

Basın Açıklaması: Artık ölmek istemiyoruz
Sevgilisi tarafından öldürülen Ziraat Mühendisi Selda Akgüneş için TMMOB İstanbul İKK Kadın Komisyonu'nun yapmış olduğu açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

  

Çalışma Yaşamında Varız Sendikalarda da Olacağız
 
Sendikalarda ve meslek odalarında erkek egemenliğine karşı kadın insiyatifi'nin basın açıklamasını buradan okuyabilirsiniz.
        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:28:28 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar