Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
Rozsa Peter ( 1905-1977), Yinelemeli(recursive) Fonksiyon Teorisinin Kurucusu

Rózsa Péter (Politzer) savaşla bölünmüş ve sivil çatışmanın yeraldığı yaşamanın kolay olmadığı bir ülkede büyüdü. Matematik teorisine büyük katkılarda bulundu, yaşamında bazı onaylamalar almasına rağmen, ölçümleleme(computational) teorisi kurucularının (Gödel, Turing, Churc, Kleene) yanında adının yer alması gerekirken bugün unutuldu. Bunda şüphesiz zamanındaki Doğu Avrupa bilimcileri ile aynı kaderi paylaşır.

Rózsa Péter genellikle "Matematik Güzeldir" başlıklı derslerinde dinleyicilerine "Keşfin sevincini matematikte olduğu biçiminde başka hiçbir alan sunamaz, belki de en büyük insan sevincidir." derdi. Başkasının ağzında bu naif olabilir, onun için zor-kazanılmış bir bilgelikti.

Péter Eötvös Loránd Üniversitesi'ne 1922'de kimya çalışmak için kayıt oldu fakat kısa sürede asıl ilgisinin matematik olduğunu keşfetti. Dünyaca ünlü matematikçilerle çalıştı ve uzun dönemli çalışma arkadaşı, onun ilgisini yinelemeli fonksiyonlara ilk kez yönlendiren László Kalmár ile burada karşılaştı.

1927'de mezun olduktan sonra özel öğretmenlik ve lise öğretmenliği ile geçimini sağladı. 1932'de Zürich'te Uluslararası Matematikçiler Kongresi'nde yinelemeli fonksiyonların matematikte ayrı bir alanda incelenmesini önerdiği bir çalışma sundu. Diğer çalışmaların ardından 1935'te doktorasını aldı. 1937'de Sembolic Mantık Dergisi'nin katılımcı editörlerindendi.

Savaş yıllarında Budapeşte'de çalışmalarına gettoda devam etti. 1943'te , eğitimsiz okuyucular için, sayı teorisi ve mantığı tartıştığı "Sonsuzla Oynamak" isimli bir kitap bastırdı. Pek çok kopyası bombalamalarda yokoldu ve savaş bitene kadar dağıtıma giremedi. Erkek kardeşini ve pek çok arkadaşını ve matematikçi dostlarını Faşizmde kaybetti ve kitabına sonraki basımında önyazı ile onları hatırlattı.

1945'te, Budapeşte Öğretmenleri Koleji'nde ilk düzenli pozisyonu aldı. 1951'de devletin Kossuth Ödülü'nü kazandığı Yinelemeli Fonksiyonlar Monographı'nı yayınladı. 1955'ten 1975'e, emekli olana kadar Eötvös Loránd Üniversitesi'nde profesörlük yaptı. Bilgisayar Teorisinde Yinelemeli Fonksiyonlar'ı yayınladı.

Öğrencileri tarafından Rózsa Teyze olarak anıldı ve genç kadınların matematikte yükselmeleri için çalıştı. Doğum günü arifesinde 1977'de öldü. Öğrencisi Ferenct Genzwein ona övgüsünde onun "gerçeklik için bitimsiz arayış"ta "olgular yalnızca zihin ve ruhun örtülerini açmaya yarayan patlayıcı şeylerdir" düşündüğünü hatırlattı.

        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:29:19 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar