Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
8 Mart Tarihçe İçin Derleme
Behice Çağlar
Makine Mühendisi

8 mart 1857 'de Newyork'lu 40 bin dokuma işçisi kadın, daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik işgünü, eşit işe eşit ücret talepleriyle greve çıktı. Patron, grevci kadınlarla, diğer işçilerin dayanışmasını engellemek için fabrika kapısına kilit vurdu. Fabrikada çıkan yangında, 129 grevci kadın, yanarak can verdi.

1889 Kibritçi kadınlar grevi: Londra'daki Bryant ve May fabrikalarında dehşet verici koşullar altında çalışan kadınlar beyaz fosforla çalışmanın sonucu olarak çene kemiği hastalıklarına yakalanıyorlardı. Çene kemikleri çürüyor ve yemek yiyemiyorlardı. Çalışma koşullarının düzeltilmesi için yaptıkları grev kitlesel destek gördü. 1908'de, "beyaz fosfor" maddesi, sendikal hareket sayesinde yasaklandı.

1908 yılının 8 martında, yine dokuma işçisi kadınlar grev başlatarak, işyerlerini işgal ettiler. Taleplerini daha da genişletmişlerdi: "8 saatlik işgünü, çocuk emeğinin sömürülmesine son verilmesi ve kadınlara oy hakkı tanınması."

1909' da Manhattan'da 20 bin gömlek işçisi kadının grevi, diğer fabrikalara da yayıldı. Polis saldırısında yüzlerce kadın yaralandı ve tutuklandı. Grev talepleri kabul edilinceye kadar, yaklaşık iki ay sürdü.

1910 yılında Danimarka'nın Kopenhag kentinde toplanan ve 17 ülkeden 100 delegenin katıldığı İkinci Enternasyonalin Kadınlar Konferansı'nda, Clara Zetkin'in önerisiyle 8 Mart " Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü" olarak ilan edildi. Bu tarihten sonra, cinsel ve sınıfsal sömürüye karşı, mücadele günü olarak dünyada kutlanmaya başlandı.

1911 yılında, 1910 Kopenhag Konferansı'nda alınan karar uyarınca, 8 mart ilk kez Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre de yüz binlerce kadın ve erkeğin katılımıyla kutlandı. Bu kutlamalardan 1 hafta sonra 25 Mart'ta New York kentinde çıkan Triangel yangınında 140 kadın işçi yanarak öldü. Bu olay Amerika çalışma koşullarını büyük ölçüde etkiledi.

1912 yılında Amerika'da, Massahucettes Eyaleti'ndeki büyük yün merkezi Lawrence'de, 20.000 işçi, ücretlerinin azalmasını protesto ettiler. Bunun üzerine büyük New England Tekstil Sanayi'ni sarsan işi bırakma olayı gerçekleştirildi. Grevcilerin yaptığı pek çok yürüyüşden birinde, bir grup genç kız "Hem Ekmek Hem de Gül İstiyoruz" yazılı bir pankart taşıdı. Bu James Oppenheim'in ünlü "Ekmek ve Gül" şiirine ilham oldu.

1917 yılında Rusya'da kadınlar, savaşa ve sefalete karşı "Ekmek ve Barış" için yürüdüler. Ekim devriminden sonra 8 mart tüm Sovyetlerde, mücadele günü olarak kutlandı. Devrimin yenilgisinden sonra bile, halen 8 mart resmi tatil ve kadınlar günü olarak süregeldi.

1962 yılında İngiltere'de 200 bin kadını temsil eden 19 sendika, işverenle eşit ücret sözleşmesi yaptı.

1960' larda batıda gelişen Kadın Kurtuluş Hareketi eski feminizmin (İngilterede sufrajetler) aksine diğer ezilenlerin mücadeleleri ile ortak bağlama sahipti. Vietnam, Küba, Cezayir gibi emperyalizme karşı mücadele eden halkların mücadelelerinden etkilenen sisteme muhalif, barış yanlısı çeşitli radikal hareketlerle etkileşim içinde doğdu ve gelişti.

1970 'de Londra'da gece temizlik işçisi kadınlar sendika için mücadele ettiler.

1972 'de İngiterede, Goodman'da çalışan kadınlar eşit ücret için grev yaptılar.

1973 'de yine İngilterede, çoğu kadın yüz binlerce hastane işçisi ilk ulusal grevlerini yaptılar.

1973' de çorap fabrikasında çalışan Asyalı kadınlar ırk ayrımına karşı gösteri yaptılar.

1975 'de İngilterede, eşit ücret için Heywood'da kadınlar 11 hafta grev yaptı.

1975 yılı Birleşmiş Milletlerce, Eşit Haklar, Gelişme ve Barış için Uluslararası Kadınlar Yılı , 1975-1985 dönemi ise Dünya Kadın On Yılı olarak ilân edildi.

1977' de ise BM, 32/142 sayılı genel kurul kararı ile 8 Mart'ı Dünya Kadın Günü olarak kabul etti.


Ülkemizde kadın hareketleri

4 Ocak 1867 tarihinde İstanbul'da yayımlanan The Levand Herald'da çıkan haber, ilk işçi hareketi haberlerinden biridir. "Geçen salı günü, maliyeden 20-30 parayı geçmeyen alacakları biriken bir küme kadın, tekrar ücretlerinin ödenmesi isteğinde bulundular. Cevap olarak alışılmış "para yok" sözünü işiten kadınlar gittikçe daha fazla şamata yapmaya başladılar ve ancak dışardan müdahale ile sustular. Çıkan kargaşada, kadınların birçoğunun itilip kakıldığı söylenmektedir."

27 Ocak 1873 tarihinde yapılan ilk büyük grevlerden Tersane grevinde, kadınlar, burada çalışan babalarına ve eşlerine destek vererek, grevlerine katıldılar. Dönemin gazeteleri tarafından "hanım kuvvetleri" olarak, biraz da alayla anılan kadınlar, grev kırıcılarla da mücadele ettiler.

1873 Tramvay grevinde de tramvay çalışanlarının eşleri, raylara yatarak tramvayların çalıştırılmalarını engellediler.

1872-1907 arasında yaşanan 50 grevden 9'u kadınların çalıştığı dokuma endüstrisindedir. Devlet fabrikası olan Feshane'deki grevin örgütleyicisi de kadınlardır.

22 Ağustos 1876 'da ise, Feshane'de çalışan 50 Rum ve Ermeni kadın işçi, Bab-ı Âli'ye (Başbakanlığa) yürüyerek, Sadrazama bir dilekçe sundular ve ödenmeyen ücretlerinin ödenmesini istediler.

1908 yılı, Türkiye'de zor ve kötü şartlardaki çalışma koşullarına tepkinin şiddetlendiği, grev dalgasının yayıldığı bir yıl oldu. Bu dalga içinde 100'ü aşkın grev örgütlendi, bunlardan 40'a yakını kadınların çalıştığı gıda, tütün, dokuma gibi iş kollarında yapıldı.

1 Ekim 1908 İzmir-Aydın demiryolu grevinde, grevcilerle, güvenlik güçleri arasındaki çatışmaya kadınlar da katıldı.

25 Haziran 1908 'de günde 16 saat çalışıp, yeterli ekmek bile alamayan Sivaslı kadın işçiler, eylem yaptı. Dayanılmaz bir hale gelen kıtlık ve açlık yüzünden kadınlar, vilayet konağını taşlayarak, buğday depolarını yağmaladı.

1910 yılında ise, Bursa'da greve giden 3 bin işçiden çoğu kadındı.

1912 yılında sendikalaşma için yasal boşluk yakalayan Cibali tütün işçileri, üç yıl sonra İzmir tütün işçilerinin ücret ve sosyal hak grevlerine destek verir. Cibali işçilerinin yarıdan fazlası kadındır.

1921 'de Komünist kadınlar, 8 martı Ankara bağlarında kutladılar.

1923' te kadınlar siyasal haklarını almak için Kadınlar Halk Fırkası kurdular. Taleplerinden biri de eşit işe eşit ücretti. Parti bir süre sonra, iktidarca Türk Kadın Birliği'ne dönüştürüldü ama, kadınlarla ilgili konularda sesini yükseltmeyi başardı. TBMM'nin çok eşliliği kabul etmesi üzerine toplanan kadın kurultayı Meclis'e geri adım attırdı.

        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:04:50 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar