Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
Ada Augusta Byron Lovelace - 1815-1852

Didem Özevin
İnşaat Mühendisi, didemozevin@hotmail.com
Aralık 2008
 

Ada Augusta Byron (Lady of Lovelace) 19. yüzyılın başlarında, kadınların bilimsel tartışmalara katılmalarına izin verilmediği ve akademik yayın yapmalarının uygunsuz görüldüğü bir dönemde, kadın olduğunun belli olmaması amacı ile isminin baş harfleri olan "A.A.B."yi kullanarak, bilgisayar sistemleri üzerine bilimsel bir dergide ilk akademik yayını yapan öncü kadındır. Ada, Londra'da 1815 yılında dünyaya gelmiştir. Annesi, Annabella, matematik alanına düşkünlüğü ile tanınmıştır ve Ada'nın doğumundan çok kısa bir süre sonra babası, şair George Byron'i terketmiştir. Kadınların kocalarını terk etmelerinin olanaksız olduğu bir dönemde Annabella haksızlıklara baş eğmemiş ve özgürlüğü tercih etmiştir. Ada bir daha babasını görmemiştir.
İngiltere'de 1832 yılına kadar kadınların bilimsel tartışmalara katılması yasaktı. 1832 yılında kadınların derslerde dinleyici olarak yer almasına izin verilmiş, ancak yoğun bir kadın kitlesinin katılması üzerine Londra Piskoposu'nun kadınların bilimsel tartışmalara katılmak için çok ?narin? olduğu teziyle uygulama durdurulmuştur. Bu kısa süreçte, Ada ilk mekanik bilgisayar tasarımcı ve mucidi Charles Babbage ile tanışmış ve fikir (Analytical Engine) kendisini etkilemiştir.

Ada 17 yaşında Mary Somerville'nin (matematik üzerine önemli eseri Mechanism of the Heavens) teşvikleri ile matematik ve teknoloji üzerine çalışmaya koyuldu. 1840 yılında Augustus De Morgan'dan matematik dersleri almaya başladı. Charles Babbage ile bir sonraki karşılaşmalarında, keşfinden ne kadar etkilendiğini anlattı ve Babbage'i matematik bilgisi ve üstün ön görüşleri ile etkiledi. Bu dönemden sonra, Ada ve Babbage sık sık bir araya gelip bilimsel tartışmalara girdi. Menabrea'nin Babbage'in çalışmaları üzerine İtalyanca yazdığı makeleyi Ada İngilizce'ye çevirmeye başladı. Makaleyi olduğunun çok ötesine taşıdı ve makalenin sonunda yer alan "notlar" başlıklı kısma kendi yorumlarını ekledi. Bu notları Babbage'in teşvikleri ile bilimsel bir makaleye çevirdi. 1843 yılında "Taylor's Scientific Memoirs"  adlı dergide yayınladığı "Sketch of the Analytical Engine Invented by Charles Babbage Esq." adlı makalede bilgisayarın bugünkü fonksiyonlarının ilk tohumlarını attı. Ada, bilgisayar ile müzik yapılabileceğini, grafik üretebileceğini ve bilimsel alanlarda kullanabileceğini önerdi. Herşeyin elle hesaplandığı ve kitaplarda tutulduğu bir dönemde, Ada'nın yorumları zamanının çok ötesinde olduğunun göstergesiydi. Kısa süren yaşamında ilk kez bilgisayar programlama dilini yazılı bir şekilde ortaya koymuştur. Ancak Ada'nın bilgisayar alanında tanınması 20. yüzyılda gerçekleşmiştir. 1980'lerin başında bir bilgisayar programına, Ada'nın onuruna, "Ada" ismi verilmiştir.

KAYNAKLAR
1. Notable Women in Mathematics, Edited by Charlene Morrow and Teri Perl, Greenwood Press, 1998.
2. Ada Byron Lovelace, the Lady and the Computer, Mary Dodson Wade, Dillon Press, 1994.
 

Bültendeki diğer yazılar

2008 yılı Kadınların Gündemi, Suzan Bayhan
Bir Kitap: Sürüne Sürüne Erkek Olmak (Pınar Selek), Ayşen Hadimioğlu
Ada Augusta Byron Lovelace - 1815-1852, Didem Özevin
Kıyafet Kanunu ve Evrensellik, Aliye Yılmaz
TMMOB Kadın Kurultayı'na Doğru Forum Gerçekleştirildi
        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:06:17 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar