Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
Pelageya Yakovlevna Polubarinova Kochina
Bir asırlık ömür/yüz yıllık çalışma (1899-1999)

1 Nisan 2008
Gülru Yıldız, İnşaat  Mühendisi
gulru@yahoo.com.tr

Sovyet rejimi çöktüğünden beri kapitalist dünya bu sistemin yanlışlıklarını ortaya çıkarmaya adamış durumda kendini. Feministlerin bir kısmı da dâhil bu gruba. Sosyalizmin kadın özgürlüğü konusunda yetersiz kaldığı habire yazılıp çiziliyor. Sosyalist sistemin, işleyiş biçimiyle, kadın özgürlüğü konusunda yetersiz kalmış olması doğru olabilir. Bu yazılabilir de, ama sadece olumsuzluklara mı bakmak gerekir. Sovyet rejiminin kadınlara sağladığı özgürlük ve fırsat eşitliğinden ise neredeyse hiç söz edilmiyor artık.

Amerikan Jeoloji Derneği Hidrojeoloji Bölümünün 2005'deki yıllık toplantısında, Pelageya Yakovlevna Polubarinova Kochina'nın ismi, hidrojeoloji konusunda yaptığı katkılardan dolayı, geçirimli ortamlarda akımı tarif eden Darcy Kanunu'nun yaratıcısı, ünlü Darcy ile birlikte anıldı. Hakkında akademik bilgiden çok fazlası bulunmayan bu kadının hayatını anlatmaya çalışan, öğrencisi olma onuruna erişmiş, V.N.Emikh soruyor, kim bu olağan üstü kadın?

Ben Palageya Yakovlevna Polubarinova Kochina'nın ismini ilk defa sevgili hocam M.Yener Özkan'dan işitiyorum. "Bu kadın bir peygamber" diyor; "alanının peygamberi"... İlgimi çekiyor, öğrenmeye çalışıyorum kim olduğunu, konusundaki buluşlarını...

Pelageya Polubarinova okuma yazmayı evlendikten sonra öğrenen bir annenin ikinci kızı olarak dünyaya gelir. I Dünya savaşı yıllarında 1916'da Pokrovsky Kız Okulu'ndan mezun olur ve 1917'de Petrograd Üniversitesine kaydolur. 1918'de babasının ölümü ile ailesine bakmak zorunda kalır. Hem Jeofizik laboratuarında çalışıp hem de matematik okumaya devam ederken kız kardeşi ile birlikte vereme yakalanırlar. Kız kardeşini kaybeder; Pelageya hastalığı yener ve mezun olur.

Aynı üniversiteden Nikolai Kochin ile tanışır ve evlenirler. İki kızı olunca laboratuardan ayrılır ve çeşitli enstitülerde ders verir. 1934'de Leningrad Üniversitesinde öğretim üyesi olarak tekrar çalışmaya başlar. Daha sonra araştırmacı olarak çalıştığı Steklov Matematik Enstitüsünde, 1940'da matematik ve fizik dallarında doktorasını tamamlar.

İkinci dünya savaşı Almanların Rusya'yı işgali sırasında kocası hastalanır ve ders verirken akademik yarıyıl ortasında ölür. Kochina kocasının dersini yarım bırakmaz ve dönemi tamamlar. 1946'da katkılarından dolayı S.S.C.B. Bilimler Akademisi üyeliğine yükseltilir. 1958'de 60 yaşında iken kendisine başkentten binlerce kilometre uzaklıktaki akademinin Sibirya kampüsünü kurma görevi verilir. Aynı yıl Pelagya Polubarinova'ya, eski S.S.C.B. ve bu günkü Rusya'da, çeyrek bin yıllık geleneğe sahip en saygın unvanlarından biri olan Bilimler Akademisi üyeliği verilir. On iki yıl burada Hidrodinamik Enstitüsü yöneticisi ve Novosibirsk Üniversitesi Teorik Mekanik Bölümü başkanı olarak görev yapar. 1969'da sosyalist parti kahramanlık unvanını alır. 1970'de Moskova S.S.B.C. Bilimler Akademisine döner ve 1979'da Ulusların Dostluğu onuruna layık görülür. 1994'de 95 inci doğum günü anısına St. Petersbourg'da kompleks analiz konusunda uluslar arası bir konferans düzenlenir.

Kochina bu konferansta açılış konuşmasını yapar. Ertesi yıl hidrodinamik ve geçirimlilik teorisindeki çalışmalarından dolayı M.V.Keldysh altın madalyası ile onurlandırılır. Kayanaklarda verilen ikinci ve üçüncü makale, akışkanlar mekaniği ve matematik tarihi konularında yaptığı katkılardan dolayı 100. doğum yılı anısına yayınlanır ve iki ay sonra Kochina bir asırlık çalışma ile geçen hayatına gözlerini yumar. Sonuncu makalesini kendisi gibi matematikçi olan kızı Nina Kochine ile öldüğü yıl yayınlanır.

Öğrencisi V. Emikh yetenekli insanların yetenekleri tek alanda sınırlı değildir diyor; Pelageya Kochina'nın ilgi alanlarını anlatırken. Ben de insanlar teşvik gördükçe çalışma istekleri artar diyorum. Kochina bilimsel bir çok makale ve kitabın yanı sıra bir çok ünlü matematikçinin biyografisini de yazmıştır. Sofya Kovalevskaya'nın bir çok eserinin yanısıra Karl Weirtrass, Alexander Friedman, kocası Nikolai Kochin ve annesinin kızlık soyadını adına kendisi ekleyen Gosta Mittag-Leffler'in biyografilerini de yayınlamıştır. 90 yaşında 624 sayfalık kendi çizimlerini de içeren anılar kitabını yayınlar. 95. doğum yılı anısına Moskova televizyonunda Tagor, Puşkin, Lermontov ve Tolstoy'un şiirleri üzerine konuşma yapar.

Bu olağan üstü kadından övgüyle söz ederken, Roger Cooke, Kochina'nın Pokrovsky Kızlar Okulu'ndan Petrograd Üniversitesine geçmesinin, 1917 devriminin Çarlık Rusya'nındaki toplumsal cinsiyet ayrımını yok etmesi sayesinde gerçekleştiğinden bahseder. Aynı yazar ?Matematik Tarihi: Tuhaf Sorular ve Cevapları? adlı kitabında her hangi bir yerden, örneğin web sitesinden, yaklaşık aynı dönemlerde yaşamış bir kadın ve bir erkek matematikçiyi gördükleri teşvik, makalelerinin yayınlandığı yerler ve aldıkları unvanlar açısından karşılaştırmamız önerisinde bulunur ve bu işlemi kapitalist dünyadan ve sosyalist rejimlerden iki matematikçi için gerçekleştirir*.

Sovyet rejimi kadın özgürlüğü konusunda yetersiz kalmış olabilir; ama kadınlara bilimsel alanda bu gün hiç bir ülkenin sağlayamadığı fırsat eşitliğini sağlamış olmasını da görmezden gelmemek gerekir; aynı Kemalizmin kadınlara sağladığı olanakların görmezden gelinmemesi gerektiği gibi...

*Kadın matematikçilerle ilgili oluşturtuğu benzer sorular ve cevaplarını içeren kitabın 4. bölümüne www.cem.uvm.edu/~cooke/history/seconded/solutions/odds.pdf adresinden ulaşılabilir.
 

Pelageya Yakovlevna Kochina hakkında yayınlar:
1. P S Aleksandrov et al, Pelageya Yakovlevna Kochina : On the occasion of her eightieth birthday, Association for Women in Mathematics Newsletter 12 (January/February 1982), 9-12.
2. Pelageya Yakovlevna Kochina (on the occasion of her one hundredth birthday) (Russian), Prikl. Mat. Mekh. 63 (2) (1999), 163-167.
3. Pelageya Yakovlevna Kochina (on the occasion of her one hundredth birthday), J. Appl. Math. Mech. 63 (2) (1999), 149-160.
4. Pelageya Yakovlevna Kochina (on the occasion of her ninetieth birthday) (Russian), Zh. Prikl. Mekh. i Tekhn. Fiz. (3) (1989), 3-5.
5. Pelageya Yakovlevna Kochina (on the occasion of her ninetieth birthday) (Russian), Prikl. Mat. Mekh. 53 (3) (1989), 355-371.
        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:46:50 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar