Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
Kadın Cinayetine Kadın Cinayeti Diyebilmek...

Özdeş Bodur
Gıda Mühendisi
Mart 2014 

kadin_cinayetiSanırım ancak Serpil Erfındık öldürüldükten sonraydı. Tanıdığım bir kadının da kadın cinayetine kurban gidebileceğini, kadın cinayetlerinin iyice "ana akımlaştığını" fark ettim. Ne tuhaf, meslektaş sayılabilecek de olsak, akranım da olduğu halde peyzaj mimarı Hülya Yolcubal öldürüldüğünde daha uzak gelmişti cinayet. Kötü bir sevgili seçimi yaptığı için kendisinin de neredeyse bu sondan sorumlu sayıldığına dair dedikodular duymuştum arkasından. Acaba ?bu dedikodulara ne kadar kızsam da- farkında olmadan ben de mi meşrulaştırmıştım bu cinayeti? Bir kadın cinayetine kurban gitmesi adeta bir itibar kaybı gibi algılanmıştı. Öyle ki TMMOB 3.Kadın Kurultayı'na Bodrum'dan katılan bir delege, mahremiyetin korunması adına haber konusu edilmemesi gerektiğini bile savunmuştu. Kadın hareketinin "özel olan politiktir, kadın cinayetleri politiktir" diye yırtındığından bihaberdi. Okumuş ve kurtulmuş kadın mitine hala inandığı açıktı. Okumuş ama kurtulamamış kadının hikayesini rencide edici buluyor, kamuoyuna mal olmasın istiyordu. Sanki şiddetin, cinayetin utancı kurbana aitmiş gibi! Öyle ki, başlangıçta Hülya Yolcubal'ın çevreci eylemleri nedeniyle cinayete hedef olmuş olabileceği ısrarla gündeme gelmişti. Hatta "Hülya Yolcubal'ın Katili Rantçı Zihniyettir" başlıklı basın açıklamaları yayınlanmıştı. Katilin kim olduğu belli olduktan sonra bile, "Hülya Yolcubal'ın Katili Erkek Egemen Düzendir" gibi bir açıklamaya rastlanmamış olması manidardır. Tam tersine, katledilişinin 1. yıl dönümünde, katili çoktan itirafta bulunmuşken bile tüm anmalarda hala "kadın cinayeti" tanımından kaçınılır ve "ölüm" yıl dönümünden söz edilir.

Haber detayı 1
Haber detayı 2

kadin_cinayetiSanırsınız ki Hülya Yolcubal doğal yollardan hayatını kaybetti. Yeter ki kadın cinayeti olduğu açık edilmesin! Çünkü kadın cinayeti söz konusuysa ölenin de mutlaka bir tür sorumluluğu olduğu gündeme gelir. Bazen açıkça ifade edilir, bazen ima ile yetinilir. Kadın ille de tahrik etmiştir. Tahrik etmediyse de davulcu/ zurnacı seçmiştir. O yüzden yine kendisi sorumludur. Hele de okumuş ama yine de böyle bir sondan kurtulamamışsa, işte o kadın çok kötü bir rol modeldir. Üçüncü sayfa haberi olmaz, daha beteri başına gelir: Cinayeti manşete çıkar! Çünkü kadın okumuş ve meslek sahibi ise kadın cinayetine kurban gitmesi münferit sayılır, oysa düşük bir sosyoekonomik sınıftansa vakayı adiyedendir. "Herşeyin başı okumak" klişesini yerle bir eden bu cinayetler, kadına karşı şiddetin etnik, sınıfsal, ırksal her türlü farka rağmen tüm kadınlar için nasıl da ortak tehdit olduğunu açık ederler. "Emekçi kadın" olmadıkları için, 8 Mart'ı kutlamayı hak etmiyor gözüyle bakılan kadınlar da dahildir buna.

Serpil Erfındık öldürüleli 3 ay bile olmamıştı.. Tanıdığım bir kadının, hatta kendimin de kadın cinayetine kurban gidebileceğini tam anlamıyla daha yeni anlamıştım. Daha doğrusu tanıdığı bir erkek tarafından öldürülebileceğine yeni yeni ikna oluyordum. Teorik olarak bilsem de, nedense ancak aymıştım. Daha önceki kaygım, tanımadığım bir veya birkaç erkeğin tecavüzünü takip edecek bir cinayetten ibaretti. Çok saçma ama etrafımdaki kadınları bunun başına gelebilir, bu olabilir diye sınıflandırmaya bile başlamıştım. Bu gecikmiş farkındalığın üzerinden fazla zaman geçmemişti. Bir Pazartesi sabahı çok eskiden tanıdığım, yıllardır görmediğim bir kadının, Yankı'nın cinayetini duydum. İlk tepkim "nasıl yani, Yankı'yı mı öldürmüş diyorsun" şeklindeydi. Tanıştığım birinin kadın cinayeti nedeniyle hayatını yitirebileceğine hala inanmak istemiyordum. Hatta fail kayınpeder olduğu halde, cinayet nedenini öğrenmeden "kadın cinayeti" demeye dilim varmadı. Yankı'yı öldüren kayınpeder, belki de daha önce evlenip boşandığı ve ikinci evliliğini oğluyla yaptığı için, kendi evliliğinin bitmesinden Yankı'yı sorumlu tutmuştu. Bir kere boşanmış kadın yeniden evlense de "şaibeli"dir artık. "Kendi yuvasını bozma"yı göze almışsa artık ondan herşey beklenir. Mahkemeler nezdinde ?henüz- bu noktaya gelinmese de boşanmak, boşanmayı talep etmek, hatta boşanmak isteyen hemcinsinle dayanışma göstermek bile "haksız tahrik" sayılabilir ailenin bekaasından sorumlu kafalarca. Zaten tetiği çeken, bıçağı kullanan da bilir bunu. İşlediği cinayetin toplumsal meşruiyetinden bu kadar emin olmasa bu kadar göstere göstere yapmaz muhtemelen. Kaçsa da, saklansa da gizlemez aslında kendini. Kadın cinayetlerinin failleri öyle polisiyelerdeki gibi "katil kim" sorusuyla meşgul etmez, adli bilimlere başvurmayı gerektirmezler. Suçlarından "gurur" bile duyarlar .

Bu "gurur"da, kadın cinayetlerine kadın cinayeti diyemeyip "aşk kurşunu", "akademik cinayet" gibi yakıştırmalar yapanların; cinayetin utancını, hatta hatta suçunu "kurban"a yükleyenlerin de elbet payı vardır.

Bültendeki diğer yazılar (Mart 2014)
TRT'yi Değil Bizi İzlemeye Devam Edin!, Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar,
Fen Bilimciler ve Teknik Elemanlar Grubu

Mühendislik Neden "Erkek"tir?, Beyhan Tayat, Endüstri Mühendisi
Düşünüyorum Öyleyse Vurun, İpek Güvercin
Virginia Woolf (1882-1941) , Berivan Öncel, Gıda Mühendisi
Kadın Cinayetine Kadın Cinayeti Diyebilmek..., Özdeş Bodur, Gıda Mühendisi
Hediyeler Üzerine, Suzan Bayhan, Bilgisayar Mühendisi
İlk Kadın Kimyagerimiz: Prof. Dr. Remziye Hisar, Bahar Sağlam, Gıda Mühendisi
Fotoğraflarla 8 Mart 2014, Selma Eroğlu, Makina Mühendisi
        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:28:00 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar