Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
KADIN YARGICA SALDIRI VE DÜŞÜNCELERİM
Ruhsar KAZAK Elektrik-Elektronik Mühendisi
Hacettepe Üniversitesi, 1984

İstanbul Küçükçekmece 8.Asliye Ceza Mahkemesi Yargıcı Sayın İnsaf Gündüz görevini yaptığı sırada saldırıya uğramıştır. Olay yargı çevrelerince, kadın kuruluşlarınca kınanmış, kınanmaya devam etmektedir.

Bir Kadın Mühendis olarak bu olayı kendime yapılmış bir saldırı olarak hissettim. Saldırganın, saldırı sırasında sarf ettiği sözcükler işin vahametini ortaya koymaktaydı.
Kadın olduğumuz için iş ilanlarından, işe alımlara, işimizi yaparken karşılaştığımız davranışlara kadar maruz kaldığımız ayırımcı düşüncelerin damıtılmış bir örneğini bu saldırıda izledik. Daha önce yapılan tespitlerin doğruluğunu ve gerekli düzeltmelerin yapılması zorunluluğunu bir kez daha gördük.

Olayı kınamanın ötesinde "ne yapılmalı" sorusuna aşağıda öneriler ile cevap vermek istiyorum;

* EĞİTİM: Kadını erkekle eşit ve özgür bir birey olarak görmeyen yaygın toplumsal bakış açısı bir biçimde her alanı etkilemektedir. Kız çocuklarını eğitim seferberliğine çağıran kampanyalar olumlu bir adımdır. Bunun yanı sıra okul kitaplarından ayırımcı öğeler ayıklanmalıdır. Medya kanalı ile tüm halka yönelik"kadın erkek eşitliği" mesajları verilmelidir. Toplumun kadınlara yönelik eski çağlardan beri sürdüre geldiği önyargıları etkisiz kılmak ve insan davranışlarını geliştirmek için yaygın bir halk eğitimi yapılmalıdır. Varolan geleneksel yapı içinden"yeni"nin çıkabilmesi ancak ayırımcı öğelerin fark edilmesi, üzerine gidilmesi ve temizlenmesi ile sağlanabilir.

* YASAMA: Mecliste çıkarılacak tüm yasaların kadın-erkek eşitliği bakışı ile değerlendirileceği daimi kadın-erkek eşitliği komisyonu kurulmalıdır.

* UYGULAMA: Çalışma yaşamında kadın erkek eşitliği bir çok yasamızda mevcut olmasına rağmen sorun bu yasaların uygulanmamasındadır. Çalışma Bakanlığı bünyesinde (gerekirse kadın kuruluşları temsilcilerinin de katılacağı) komisyonlar oluşturulmalı ve bu yasaların uygulanması izlenmeli, gerekli yaptırımlar hayata geçirilmelidir.

Kadının toplumdaki konumunu geliştirici tedbirler yukarıdan müdahale ile alınmadıkça çeşitli boyutlarda bu tip saldırıların engellenmesi mümkün değildir. Bizlere, meslek sahibi kadınlara düşen sorumluluk,"sorunlarımıza sahip çıkıp, ilgili yönetim kademelerini bu konuda adım atılması doğrultusunda uyarmak" olacaktır.


        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:29:08 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar