Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
KADIN YARGICA SALDIRI VE YASALAR, YAŞAMLAR
Ruhsar KAZAK Elektrik-Elektronik Mühendisi
Hacettepe Üniversitesi, 1984 

İstanbul Küçükçekmece 8.Asliye Ceza Mahkemesi Yargıcı Sayın İnsaf Gündüz görevini yaptığı sırada saldırıya uğramıştır. Olay yargı çevrelerince, kadın kuruluşlarınca kınanmış, kınanmaya devam etmektedir.

Olay üzerine hissettiğim üzüntü ile "hukukçu kadınlar ne yaşıyor" araştırmasına girdim. Bu konunun öncelikle hukukçu kadınlar tarafından ele alınması gerektiğini düşünüyorum ama yinede kısaca öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

* Öncelikle saldırganı anlamak lazım. Kafasında kadına yönelik şiddet meşru. Hırsızlık suçu işleyenlerin tutuklanmayıp salıverilmesi gerektiğini biliyor. Eksiği sadece son kanun değişikliğinden haberdar değil. AB uyum yasaları uyarınca hazırlanan eylül 2005 tarihli 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 100.maddesi gereğince sıralanan tutuklama nedenleri içerisinde "hırsızlık suçu" yer almamaktadır. (Neden son yıllarda hırsızlık olaylarının bu denli artmış olduğu böylece anlaşılır oluyor bizim için) Ancak (saldırganın da henüz bilmediği) 06.12.2006 tarihli 5560 sayılı Kanunun 17.maddesi ile "hırsızlık ve yağma" suçları da tutuklu yargılama kapsamına alınmıştır.

* 1993 yılında ÖSYM verileri ile yaptığım araştırmada hukuk fakültelerinde 1983 yılında %57 olan kız öğrenci oranının tedricen düşerek 1991 de %25'e düştüğünü görmüştüm. (*)

Hukukçu kadınlarla yaptığım görüşmelerde Kadın Hakim, Savcı atama oranlarında uzunca bir dönem kota olduğunu öğrendim. (Toplam içerisinde %10 kadın ataması yapılıyormuş. Hatta Şevket Kazan'ın Adalet Bakanlığı döneminde 1996-1997 yıllarında bu oran %5'e çekilmiş. (Konunun hukukçu kadınlarca araştırılmasında yarar var)

* Türkiye'nin ilk ve tek Kadın Başsavcısı Işık Keskin Özbay'ın Nevşehir, Balıkesir Başsavcılık görevlerinden sonra Haziran 2004 tarihinde İstanbul Eyüp Adliyesi Başsavcı Vekilliğine, Temmuz 2005 tarihinde de Bakırköy Savcılığına atandığını öğrenmiş bulunuyorum.

* Kadın Hakim ve Savcılarla görüşmelerimde işini yaparken, meslek içi ayırımcılığın mühendislik mesleğinden daha az olduğunu gördüm. Anlattıkları genelde toplumun cehaleti ile ilişkili olan "karşısında kadın gören birilerinin dese de " gibi komik olaylar. Küçük yerlerde, mahkeme sırasında, eğer hakim kadın, katip erkekse, hakimin sorularına cevap verilirken sürekli katibe bakılarak konuşulması da toplumun cehaleti ile bağlantılı bir tavır.

Bir de 1906-1954 yıllarında yaşamış Hakim Mefaret Tüzün var. Bodrumlular adına ağıt yakmış. Türkan Şoray hayatını filme almış. Bodrumluların ağıtını "Türküleri Ege'nin 2" albümünde Tolga Çandar da seslendirmiş. Yüreği sızlatan biz yaşam öyküsü.

Bodrumlular erken biçer ekini
Feleğe kurban mı gittin bodrum hakimi

Nasıl astın Mefaret hanım ipe kendini
Altın makas, gümüş bıçak ile doğradılar tenini

Şu bodrumun dağlarında ceylanlar gezer
Kara haber Mefaret hanım pek tez ulaşır
Hakim hanımın memleketi Kütahya Tavşan
Hakim hanım sen eyledin bizleri perişan

(*) (bakınız grafik 1, Mühendislikte Kadın EMO Dergi Yıl 1995 Sayı 393 veya http://www.kadinmuhendisler.org/Yazilar/MuhendislikteKadin.pdf)
        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:29:13 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar