Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
Rosalind Franklin (1920-1958) ve Yaşamın Bilimine Süssüz Bir Kayış

Suzan Bayhan, Bilgisayar Mühendisi
Temmuz 2008
suzan.bayhan@gmail.com

Yeni fikirlerin hızla geliştiği ancak hala kadın bilimcilere karşı önyargının ciddi boyutlarda olduğu 20. yüzyılın ilk yarısında yaşamıştır Rosalind Franklin. 20. Yüzyılın ilk yarısında bilim rölativite, kuantum mekaniği ve nükleer füzyon gibi konular ile fizik bilimine ait iken, savaş-sonrası ikinci yarı genetik kodların bir nesilden diğerine nasıl aktarıldığını açıklayacak olan biyoloji bilimine ait olacaktı. Atom bombası geliştirmek için çalışan fizikçilere göre savaş-sonrası biyoloji bilimine kayış "ölümün biliminden" "yaşamın bilimine" süssüz bir kayıştı [1]. İşte bu süreçte belki de en önemli araştırmacıdır Rosalind. 


Rosalind uzman olduğu için işe alınmış, erkekler dünyasında varolmaya kararlı ve X-ışınımı kırınımı yöntemini uygulayan oldukça başarılı bir fizikokimyacıdır.
Rosalind 37 yaşında yumurtalık kanserinden hayata gözlerini yumduğunda kısacık hayatında çok önemli buluşlara imza atmıştır. Kimdir peki Rosalind Franklin? Rosalind, 1920'de Londra'da seçkin bir Yahudi ailenin çoçuğu olarak doğar. 1941'de Cambridge'den mezun olur ve önce İngiltere'de sonra da Fransa'da araştırmalarına başlar. Bu dönemlerde DNA'nın nesiller arasında genetik aktarımların yapıldıgı en temel ünite olduğu biliniyordu, ancak çok küçük oldugundan doğrudan görülmesi mümkün değildi ve molekülün bu aktarımı nasıl gerçekleştirdiği açıklanamıyordu. 1950'lerde James Watson ve Crick Cambridge Üniversitesi'nde DNA modellemesi yaparak molekülün yapısını açıklamaya çalışırlar. Aynı zamanlarda, Londra King's College'da Franklin ve Wilkins X-ışınları ile DNA yapısını fotoğraflamaya çalışırlar. Rosalind ve Wilkins her ikisi de doktora sonrası araştırmacı olarak aynı yetkinliğe sahip bir konumda çalışıyor olmalarına rağmen, Wilkins Rosalind'i kendine yardım etmek üzere işe alınmış bir asistan olarak tahayyül eder. Bununla birlikte pekçok kaynakta Rosalind tam da bu şekilde Wilkins'in inatçı ve huysuz asistanı olarak resmedilir. Oysa, Rosalind uzman olduğu için işe alınmış, erkekler dünyasında varolmaya kararlı ve X-ışınımı kırınımı yöntemini uygulayan oldukça başarılı bir fizikokimyacıdır.

Rosalind, 1951'de çalışmaları üzerine Watson'un da dinleyici olarak katıldığı bir konuşma yapar ve DNA yapısı üzerine ilk fikirlerini açıklar. Ancak o dönemde DNA'nın çift sarmal yapıda olduğundan şüphe duymakla birlikte emin olacak kadar bulguya sahip olmadığından bu çalışmasını anons etmez. Watson'ın ise Rosalind'in konuşması sonrasında kafası karışıktır, modelleme çalışmaları Rosalind'in bulgularıyla örtüşmez. Bu nedenle, araştırma grup başkanları DNA araştırmalarına son vermelerini söyler ancak bunu dikkate almazlar.

Maurice Wilkins (1916-2004)
Öte yandan, Rosalind'in rakipleri olan Watson ve Wilkins araştırma gruplarının bir araya geldiği kadınların genelde davetli olmadığı/katılamadığı King's yemeklerinde ve sonrasında gidilen "sadece-erkekler" (man-only)  için publarda birbirlerine biraz daha yakınlaşırlar. Nihayetinde Wilkins 1953'te, Rosalind'in izni ve bilgisi olmadan X-ışınları ile görüntüleyerek toplamış olduğu ve Watson'a sonrasında "Ağzım açık kalmıştı" yazdırtacak verileri gösterir. Ve sonrasında Rosalind'in çekmiş olduğu fotoğraflar (Photo 51) ile bize Watson-Crick DNA çift sarmal modeli olarak öğretilecek olan DNA helix yapısı Watson ve Crick tarafından kısa sürede yazılan bir makale ile açıklanır ve Nature (25 Nisan 1953) dergisinde yayınlanır. Crick makalesinde sondan ikinci cümlesinde Rosalind'e teşekkür eder. O dönemlerde Rosalind, Birkbeck College'da yeni bir pozisyonda virüsler üzerine çalışmaya başlar.


James Watson (1928- ), Francis Crick (1916-2004)
Rosalind, X-ışınları ile çalışmanın bedelini yumurtalık kanseri ile öder ve 1958'de 37 yaşında hayata veda eder. Ölümünden 4 yıl sonra, 1962 yılında Yaşamın biliminin bu önemli buluşuna imza atan bu üç "er" kişi- James Watson (1928- ), Francis Crick (1916-2004), and Maurice Wilkins (1916-2004) tıp alanında DNA yapısı üzerine yapmış oldukları çalışmaları ile Nobel ödülünü paylaşırlar. Rosalind'in ise bu başarıdaki emeğine hiçbir zaman saygı duyulmaz. Watson, 1968'de İkili Sarmal kitabında DNA araştırmaları sürecinde yaşanan günlük olaylardan ve Rosalind'den de bahseder. Rosalind, "araştırma bilgilerini-sonuçlarını paylaşmayan, kıskanç ve korkunç" bir karakter olaran Rosy olarak tasvir ve karikatürize edilir.
Rosalind mi inatçı, huysuz bir kadındı ve Watson'ın onu tanımladığı şekilde "karanlık"tı, yoksa alana "burnunu sokmuş" ve pekçok bilim "adamı"nın olamadığı derecede kararlı - parlak olan bu genç kadına yönelik olan "erkekler" dünyası mı? Peki etik genlerde kodlanmış mıdır, nesiller boyu aktarılır mı? 

Watson-Crick


KAYNAKLAR
[1] http://www.pbs.org/wgbh/nova/photo51/before.html
[2] Anne Piper, Bir Karanlık Hanımefendi Üzerindeki Işık (Light on a Dark Lady), Biochemical Sciences, 23:151-154 (1998 ) ; http://www.physics.ucla.edu/~cwp/articles/franklin/piper.html
[3] Shining a Light on the 'Dark Lady of DNA', Josh Fischman, 8/6/06, http://www.usnews.com/usnews/news/articles/060806/14dna.htm
[4] DNA: King?in Hikayesi, http://www.kcl.ac.uk/about/history/archives/dna/
[5] Benan Dincturk, İkili Sarmalın Elli Birinci Yılında Gölgede Kalmış Gerçek Bir Kahraman: Rosalind Franklin, Bilim ve Gelecek, http://users.skynet.be/fa023784/dincturk/assets/Rosalind_2004.pdf
[6] http://www.pbs.org/wgbh/aso/databank/entries/do53dn.html

Bültendeki diğer yazılar
        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:26:08 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar