Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
Protein Kristallografisinin Öncüsü:
Dorothy Crowfoot Hodgkin

Çeviren ve Derleyen: Senem Donatan, Kimya Mühendisi*
Şubat 2009
donatan@gmail.com
 

Dorothy Crowfoot Hodgkin bilim dünyasında protein kristallografisi bilim alanının kurucusu olarak tanınıyor. Crowfoot ve danışman hocası J.D. Bernal, biyomoleküllerin üç boyutlu kristal yapılarını belirlemek için X-ışını difraksiyonu yöntemini ilk kez kullanan bilim insanları. Crowfoot, 1934 yılında ilk olarak pepsin enziminin kristallografik yapısını ortaya çıkarmayı başardı, daha sonraki yıllarda kolesterol, penisilin, ferritin, lactoglobulin, vitamin B-12 gibi bir çok biyolojik molekülün üç boyutlu moleküler yapılarını keşfetti. Crowfoot penisilinin moleküler yapısını açıkladığı makalesini 1947 yılında yayınladıktan sonra, İngiltere'nin en önemli akademik topluluklarından 'Royal Society' (Kraliyet Cemiyeti) üyeliğine seçildi. B-12 Vitamini üzerine yaptığı çalışması ile 1964 Nobel Kimya Ödülüne layık görüldü. 34 yıl süren uğraşıdan sonra 1969 yılında insulin hormunun yapısını açıklayabilen Crowfoot, ayrıca X-ışını şiddetlerinin numaralandırılması ve işlenmesi konusunda da yeni yöntemlerin gelişmesine katkıda bulundu. 1980lerde Crowfoot ve çalışma arkadaşları bilgisayar tekniklerinin sağladığı avantajları kullanarak X-ışınları ile protein yapılarının analizini yıllar süren bir çaba olmaktan çıkartıp, biyomoleküler yapıları aylar ya da haftalar içinde çözümlemeye başladılar, 1988 yılında da insulin için tekrardan daha uygun ve saf bir moleküler yapı ön gördüler.

Dorothy Crowfoot 12 Mayıs 1910'da Mısır, Kahire'de ingiliz bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Okul eğitimini İngiltere'de sürdürmesine rağmen, babasının işleri dolayısıyla gençlik yıllarının önemli bir bölümünü Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da geçiren Crowfoot'un anne ve babası arkeoloji konusunda tanınan bilim insanlarıydı. Neredeyse anne ve babasının izinden giderek arkeolog olacakken, çocukluktan beri minerallere ve kristallere olan tutkusu onun fizik ve kimya alanlarına yönelmesine sebep oldu. Crowfoot 15 yaşındayken, annesi kızının kız kardeşi ile birlikte evlerinin bahçesindeki çakıl taşlarını incelediğini görünce, ona William Henry Bragg'ın "Eşyaların Tabiatı Üzerine" adlı kitabını verdi ve Dorothy Crowfoot bu kitap sayesinde bilim insanlarının X-ışınlarını kullanarak atomları ve molekülleri görebildiklerini öğrendi. Sonradan elde ettiği bilimsel başarılar sayesinde, 15 yaşındayken ilham aldığı William Henry Bragg ve William Lawrence Bragg'dan sonra Nobel ödülü almaya hak kazanan üçüncü X-ışını kristallografisti oldu. Aynı zamanda Kimya dalında Nobel ödülü alan üçüncü bilim kadını olarak da tarihe geçti. Kristallografi alanındaki başarılarının yanı sıra siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanında aktif rol oynayan Crowfoot, birçok uluslararası barış organizasyonuna üyeydi. Özellikle 1960lı ve 70li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ve Britanya tarafından düşman ilan edilen, SSCB, Çin ve Kuzey Vietnam gibi ülkelerde yaşayan insanların refahı ilgili yardım kampanyalarına katıldı. Bu barışçıl çabalarından dolayı, Soğuk Savaş kısıtlamaları bahne edilerek 1990 yılına kadar ABD vizesi alması yasaklandı. 1990da 80 yaşında olmasına ve romatoid artirit hastalığından dolayı hareket etmekte zorlanmasına rağmen, hiç zaman kaybetmeden ABD'deki enstitülerinde konferans vermek için uzun bir seyahate çıktı. Her konuşmasında salonlar tıklım tıklım doluydu. Orada bilim insanlarıyla, öğrencilerle insulin hormonunu, kristallografinin tarihçesini ve geleceğini tartıştı. Dorothy Crowfoot Hodgkin, 29 Temmuz 1994'de İngiltere, Shipston-on-Stour'da öldü.

Dorothy Crowfoot Hodgkin, Birtanya'da posta pulunun üzerine fotoğrafı bastırılarak onurlandırıldı.


Dorothy Crowfoot Hodgkin, Bristol Üniversitesi kurucularının kermesinde çocuklara ödüllerini dağıtıyor. Hodgkin 1970-1988 yılları arasında Bristol Üniversitesi'nde rektörlük yaptı.

KAYNAKLAR

1) http://www.sdsc.edu/ScienceWomen/hodgkin.html
2) http ://chemheritage.org/classroom/chemach/pharmaceuticals/hodgkin.html
3) http://tr.wikipedia.org/wiki/Dorothy_Crowfoot_Hodgkin

* Çeviren ve derleyen: Senem Donatan - Kimya Mühendisi - Malzeme Müh.'de doktora yapıyor. İTÜ?de Araştırma Görevlisi (Biyokimya ve biyofizik üzerine araştırma yapıyor ama Nobel alamaz :) 

Bültendeki diğer yazılar

Kadınların Gündemi
Erkek Jinekolog Olur da, Kadın Ürolog Olmaz mı? Özdeş Bodur
Protein Kristallografisinin Öncüsü: Dorothy Crowfoot Hodgkin, Senem Donatan
Bu Şarkı Kimin, Behice Çağlar
Niçin'e ve Nasıl'a Uzanan Cesur Bir Hayat Öyküsü: Simone de Beauvoir (1908-1986), Esmeray Yoğun
        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:26:26 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar