Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
Devrime adanmış bir hayat Rosa Luxemburg
Selma Eroğlu, Makina Mühendisi,
Ocak 2012

Roza Luxemburg "Hareket etmeyenler, zincirlerin ne kadar ağır olduğunu bilmezler"
Rosa Luxemburg
Rozalia (Roza) Polonya Zamosc'da 5 Mart 1870'de Lina ve Elias çiftinin beş çocuğundan en küçüğü olarak dünyaya geldi. Aile şehrin meydanında iki katlı, ferah tuğla bir evde oturuyordu. Annesi Lina ünlü din bilgini Rabbi Zerecha Halevi'ye kadar giden rabbilerin torunlarındandı. Babası Zamosc'da ünlü bir tüccardı.

Rosa 3 yaşındayken antisemitizm ve ekonomik zorunluluklar nedeniyle aile Varşova'ya taşınmak zorunda kaldı. 5 Yaşında iken bilinmeyen bir sebeple hastaneye yatan Rosa'nın bacağı alçıya alındı ve 1 yıl hastanede kaldı. Alçı çıkarıldıktan sonra Rosa topallıyordu ve tedavilerde işe yaramadı. Annesinin desteğiyle okuma yazma öğrendi ve 10 yaşına kadar evde öğrenim gördü. 1880'de Rus Kız Ortaokuluna yazıldı. Okula girebilmek için Yahudi kimliğinden dolayı yüksek puan alması gerekiyordu böylelikle ilk kez etnik ayrımcılıkla karşılaştı. Duyarlı bir çocuktu, kendini aşağılanmış hissetti. 1881 Noel'inde yağmacı ve terör estiren bir güruhun başlattığı pogromu yaşadı. Okul dönemi boyunca her zaman okulun en iyi öğrencisi oldu. Buna rağmen hak ettiği halde okulunu bitirdiğinde altın madalya ona verilmedi.

Rosa 1889'da Avrupa'da kadın öğrencilere kapısını açan tek üniversite olan Zürih Üniversite'si felsefe fakültesine yazıldı. 20 Temmuz 1898 tarihinde Kamu Hukuku ve Devlet Bilimleri Doktoru olarak mezun oldu. İsviçre'de eğitimini tamamladıktan sonra kendisine göre mücadelenin kalbi olan Berlin'e geldi. Alman vatandaşlığına geçebilmek için bir Alman göçmenin oğlu olan Gustav Lübeck ile sahte evlilik yaptı. Başta USPD Başkanı August Bebel olmak üzere, Clara Zetkin, Karl Kautsky gibi partinin ileri gelen marksistleriyle yakın ilişkiler geliştirdi. Clara Zetkin'le yoldaşlığı ve dostluğu ise katledilene kadar sürdü.

Rosa Lüksemburg pek çok konuda, özellikle reform-devrim, demokrasi-diktatörlük, ulusların kendi kaderini tayin hakkı-enternasyonalizm konularında pekçok yazınsal ürün bıraktı, Almanya ve dünya sosyalist demokrasi hareketi içerisinde karşıt görüşlerde olanlarla çekinmeden mücadele etti.

22 Ocak 1905'de 140 000 gösterici barışçıl bir biçimde Petersburg'taki Kış Sarayı'na doğru yürüdüler. Çar'a bir istek mektubu vereceklerdi. Kurşunlarla karşılandılar. Binlerce insan öldü. Sayısız insan yaralandı. Kanlı Pazar katliamı müthiş bir protesto grevine, işçi ve köylülerin Çarlık'a karşı ayaklanmasına neden oldu. Rosa, yılsonunda devrime katılma kararını aldı.29 Aralık 1905'de maceralı bir yolculuktan sonra Varşova'ya geldi. Çalışmalarını yürütürken 4 Mart 1906'da tutuklandı. Rosa Luxemburg kürek cezasına çarptırılma tehlikesi altındaydı. 28 Haziran 1906'da verilen kefalet ve rüşvetler sonucunda hapisten çıkartıldı.

1907 Ekim'inde Rosa Luxemburg Berlin'de August Bebel tarafından açılmış olan SPD-Parti Okulu'nda doçentliğe başladı. Rosa Luxemburg öğretmenler arasındaki tek kadındı. İktisat tarihi ve ulusal ekonomi dersleri vermekteydi. Almanya'da üniversitede doçent unvanı ile dersler verirken, siyasi polisçe izleniyor, sıkça yerli yersiz para cezalarına ve tutuklamalara uğruyordu.

1909/10'da "Ulusal ekonomiye giriş" eserini önce sekiz broşür ve ardından kitap halinde yayımlamak istiyordu. 1910 Şubat'ında broşürlerin ikisi basıldı. Kitap ise ancak 1925'de basılabildi. Rosa Luxemburg bu çalışmasıyla kapitalizmin yerine daha adil bir toplum düzeninin geçirilmesinin tarihsel zorunluluğunu göstermek istiyordu.

"Endüstriyel konjonktürün sürekli değişimi sendikaları, her iniş döneminde eski kazanımlarını sermayenin saldırılarından korumaya ve her çıkış döneminde, daha önce düşürülmüş olan ücretleri elverişli duruma uygun seviyeye çıkartmak için mücadeleye zorlamaktadır. Sendikalar böylece sürekli savunma pozisyonuna itilmektedirler."

1910 başlarında halk arasında silahlanmaya, ekonomik krize ve adaletsiz Prusya seçim yasasına karşı homurdanmalar artıyordu. Ülkenin her yerinde güçlü yürüyüşler yapılıyordu. Savaşa karşı sert tutumu, evrensel barış söylemi Alman hükümetinin tepkisini çekti. Soruşturmalar, kişiliğine yönelik baskılar giderek artıyordu.

1913'de "Sermaye Birikimi" adlı eserini yazdı. Avrupa'da giderek büyük bir savaşın tehlikesi beliriyordu. Rosa Luxemburg Sosyalist Enternasyonal'in kongrelerinde Avrupa proletaryasının savaşa karşı dayanışmasını almak ve güçlendirmek istiyordu.

1914 Haziran'ında Rosa Luxemburg'a yeniden orduya hakaretten dava açıldı. Rosa yazıları ve konuşmalarıyla askerlerin sistematik bir biçimde kötü muamele gördüklerine değinmişti. Avukatları terhis olmuş 30.000 askerin imzalarını mahkemeye sundular. Hepsi böylesi kötü muameleye tabi tutulmuş ve mahkemede ifade vermeye hazırdılar. Mahkemenin rezil olmasını ve özellikle subayların mahkeme önünde ifade vermesini engellemek için dava belirsiz bir tarihe ertelendi. Savcı kaçma tehlikesi nedeniyle hemen tutuklanma istedi ve Rosa bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Rosa Luxemburg sosyopolitik araştırmalarının yanı sıra kuşlar ve botanik ile de ilgilendi. Herbarium'a özel bir ilgi gösterdi. Sekreteri ve arkadaşı olan Mathilde Jakob'un yardımıyla yazıları cezaevinden gizlice kaçırıldı. Ancak yayımcı Rosa Luxemburg serbest kaldıktan sonra bulunabildi; yazıları için kullandığı takma ad »Junius« dü. Cezaevindeki yazıları Junius Broşürü olarak uluslararası üne kavuştu. Bu bir yıllık cezadan sonra Rosa Luxemburg'un sağlığı iyi değildi. Buna rağmen serbest bırakıldığında kendi çiçeklerle karşılamaya gelen binlerce işçi kadına yaptığı konuşmada şöyle seslendi:

"Büyük bir çalışma hırsıyla özgürlüğe geri döndüm!" "... Çiçekler için özellikle teşekkür ederim. Bana nasıl bir iyilik yaptığınızı bilemezsiniz. Yeniden botanik ile uğraşabiliyorum ve bu benim için en iyi dinlenme şekli oluyor?"

1915'de tutuklandı. Bir süre sonra serbest bırakıldı. Bundan sonraki 2,5 yıl boyunca sırasıyla Berlin-Alexanderplatz Polis Tutukevi, Berlin-Barnim Sokağı Kadın Cezaevi, Posen yakınlarındaki Wornke Kalesi ve Breslau Cezaevlerinde kaldı. Hapishanede gizlice yazdığı mektuplarla temelini oluşturduğu Spartacus Birliğini kurdu ve programını yayınladı. Düşünür, yazar Karl Liebknecht'le birlikte sürdürdükleri savaş karşıtı mücadele Birinci Dünya Savaşının aktif taraflarından Almanya'da vatana ihanet olarak nitelendirildi. Savaşın bitiminden bir yıl sonra 15 Ocak 1919?da Rosa Lüksemburg ve Karl Liebknecht kaldıkları evde milisler tarafından tutuklandı. Karl Liebknecht ağır işkencelerden sonra vurularak öldürüldü. Rosa Lüksemburg ise dövüldükten sonra vuruldu ve Landwehr Kanalı'na atıldı.

Karşıdevrimciler sevinç çığlıkları içerisinde iftira kampanyalarına başlayarak, Lieknecht'in kaçarken vurulduğunu, Rosa Lüksemburg'un ise kalabalık tarafından linç edildiği yalanını attılar. Leo Jogiches cinayet komplosunu ortaya çıkarmayı başardı. Cinayetten sonra atıldığı yerin fotoğrafını ele geçirdi ve "Rote Fahne"de mahkeme açılana kadar yazılar yazdı. Açılan mahkeme göstermelik oldu. Cinayetin suçluları hiç cezalandırılmadı. İfadeleri kısaca alındıktan sonra, tutukluların Moabit Cezaevine götürülme emri verildi. Buna göre Teğmen Vogel muhafızlık görevi sırasında kusurlu davranmak, bir cesedi gizlice ortadan kaldırmak ve yalan rapor yazmak suçundan 2 yıl, Er Runge ise öldürmeye teşebbüs etmekten 2 yıl 2 hafta hapse mahkum edildi.

Runge kısa bir süre sonra şöyle açıklamalar yaptı: "Soruşturma adet yerini bulsun diyeydi... Jorns bana özel olarak 'Eğer tüm suçu üstüne alırsan, en fazla 4 ay yersin. Başın derde girerse, bize her zaman güvenebilirsin" demişti. 1933'te, Nazi Almanya'sı davasına ilk katkılarını anımsatan Er Runge, haksız yere cezalandırıldığı için maddi tazminat isteminde bulundu. Adalet Bakanlığı'na, "Soylu Führerim, halkın Şansölyesi, Adolf Hitler de idealleri uğruna hapis yatmıştı" diye yazdı. Hükümet ona 6000 mark toplu para yardımı yaptı.

Rosa Luxemburg'un cesedi 1 Haziran 1919'da Berlin Landwehr kanalının Freiarchen köprüsü mevkiinde bulundu. Mathilde Jacob cesedi elbiselerinden teşhis etti ve cesedin 'kurtarılmasının' masraflarını ödedi.

Karl Liebknecht 25 Ocak da sokak çatışmalarında katledilen 31 yoldaşıyla beraber defnedildi. Rosa Lüksemburg'un cesedi ise 31 Mayıs'ta kıyıya vurdu, 13 Haziran'da ise devrimci işçilerin yaptığı dev bir gösteriyle Karl Liebknecht'in yanına defnedildi.

13 Haziran 1926'da Berlin- Friedrichsfelde'de bir anıt açıldı. Anıt, Bauhaus öğrencisi Mies van der Rohe'nin tasarısına göre, Oldenburg taşlarından yapılmıştı. Üst üste dizilmiş dikdörtgen taşlardan oluşuyordu. Toplam oniki metre uzunluğunda ve altı metre yüksekliğindeydi. Üzerinde bir Sovyet Yıldızı, orak ve çekiç ile plastik elementler taşıyordu. İşçilerin topladığı bağışlarla yapılmıştı. Mies van der Rohe o zamanlar Almanya'nın en önemli mimarlarındandı. Anıt 1935 yılında iktidardaki Naziler tarafından yıkıldı. Şimdiki anıt ise 1951 yılında dikildi.

1968 olaylarında öğrenciler genellikle eylemlerinde Rosa Luxemburg'un resimleri olan pankartlar taşıyorlardı.

1974'de Alman Posta İdaresi Rosa Luxemburg'un resmi basılı bir pul hazırladı. Dönemin postadan sorumlu bakanı 200 şikâyet mektubu geldiğini söyledi. Basın posta idaresini eleştiren okur yazılarıyla doluydu.

1980'de Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht anısına Landwehrkanal'a yerleştirilen anı levhası defalarca tahrip edildi.

1987'de Landwehrkanal üzerine yapılan yeni köprüye "Rosa Luxemburg Köprüsü" adının konulması istendi. (Rosa buradan kanala atılmıştı). Berlin Parlamentosu'ndaki CDU ve FDP çoğunluğu bunu reddetti. Köprünün açılışının yapıldığı gün, Berlin Tarih Derneği üyeleri bir levha astılar. Levha yarım saat sonra polis tarafından söküldü.

1988 yılında Landwehrkanal'da Rosa Luxemburg adına bir anıt dikildi. Mimar çift Schüler-Witte anıtı hazırlamış ve masraflarını karşılamışlardı.

Rosa Luxemburg'un 125. doğum günü vesilesile Münih'te dersler verildi. Münih Genç Sosyalistleri (SPD üyeleri) bir "Rosa Luxemburg Konferansı" gerçekleştirdiler.

2009'da Almanya'da yayınlanan Der Spiegel dergisi, Rosa Luxemburg'un Berlin-Friedrichsfelde Sosyalistler Mezarlığı'ndaki mezarında başkasının naaşın yattığını bildirdi. Derginin haberine göre, Dr. Michael Tskos, başı, elleri ve ayakları olmayan kadın cesedinin 1919'dan bu yana adli tıp bodrumunda bulunduğunu, bilgisayarlı tomografi incelemesi sonucuna göre, cesedin büyük bir olasılıkla Rosa Luxemburg'a ait olduğunu söyledi. Haberden sonra açıklama yapan Rosa Luxemburg Vakfi, bulunan naaşın Rosa Luxemburg'a ait olması ihtimalinin, dönemin Alman egemenlerinin katlettikleri devrimciyi, ölümünden sonra bile rahat bırakmak istemediklerinin bir kanıtı olduğunu vurguladı. Vakıftan yapılan açıklamada, "Rosa Luxemburg devlet kararıyla öldürüldü ve devlet kararıyla da naşı yok edilmek istendi" denildi. Vakıf yönetimi, Rosa Luxemburg'un naaşının bugüne kadar bir hastanenin bodrumunda bulunmadan kalabilmesini çok manidar gördüklerini belirterek, Dönemin Alman Hükümetinin yasal mirasçısı olan Federal Hükümete çağrıda bulunarak, adli tıptaki naşın gerçekten kime ait olduğunu ortaya çıkarması ve onurlu bir biçimde defninin sağlanması için gerekli adımların atılmasını istedi.

Her yıl, Rosa Luxemburg ile Karl Liebknecht'in katledilişin yıldönümü olan 15 Ocak'ta onbinlerce insan Friedrichsfelde Sosyalistler Mezarlığı'nı ziyaret ediyor...

Kaynaklar:
- Rosa Luxemburg - Maxi Besold
- Bir yaşam Rosa Luxemburg ? Elzbieta Ettinger
- Luxemburg'un Mezarında Başkası Yatıyor Olabilir! ? Murat Çakır
        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:27:25 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar