Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
TRT'yi Değil Bizi İzlemeye Devam Edin!
Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar,
Fen Bilimciler ve Teknik Elemanlar Grubu

Mart 2014 

trtKasım 2013: TRT Ne Yaptı?

Bir süredir TRT ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan bir protokol gereği TRT Anadolu Kanalı'ndan TRT Diyanet adıyla yayın yapılmaktadır. Gündüz kuşağı programlarında birinde "etiketleme" konusunda görüş bildirmek üzere bir gıda mühendisinin katılması gereği doğar. TRT, bu talebini TMMOB Gıda Mühendisleri Odası'na aktarır. Ancak nedense bu talebi yaparken "bay mühendis" diye kayıt düşerek görüş bildirmesi istenen gıda mühendisinin cinsiyetini tanımlama ihtiyacı duyar.

Kasım 2013: Gıda Mühendisleri Odası Ne Yanıt Verdi?

Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu bu talebin cinsiyetçi olduğuna dikkat çekerek daveti reddeder. Şube yönetimlerini de benzer bir talebin kendilerine gelmesi halinde geri çevirmeleri gerektiğine dair uyarır. Bununla da yetinmez, TRT'ye ayrımcılığın gerekçesinin ne olduğu sorulur.

GIDAMO yazısını buradan okuyabilirsiniz

Kasım 2013: TRT'den Yazılı İtiraf

TRT, yolladığı resmi yanıtla cinsiyetçiliğini açık eder. İlgili programda evlilik, çocuk, yemek, el becerileri gibi "kadın işi" olarak saydıkları konularda kadınlardan; sağlık, mühendislik gibi , "erkek işi" olarak saydıkları konularda erkeklerden görüş aldıklarını açık açık yazar. "Ayrımcılık" yaptıklarını kabul etmezler, sonuçta "ekran görselliği" ve "renkliliği" adına kadınları da çıkarırlar ekrana. Bu kadınların nedense hemen hepsinin başörtülü olduğu TRT Diyanet yayın arşivine bakanların gözünden kaçmaz tabi.

TRT yazısını buradan okuyabilirsiniz

Aralık 2013: TBMM'de Soru Önergesi

TRT ile Gıda Mühendisleri Odası arasındaki ilginç yazışmadan kadın üyeler haberdar olur. Konuyu Meclis gündemine taşımak üzere başvurduğumuz milletvekillerinden biri, İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, kendisi de bir kimya mühendisi olan sabık Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yanıtlanmak üzere bir soru önergesi verir. Önergede, "toplumdaki cinsiyetçi algıyı ve cinsiyetçi iş bölümünü güçlendirmeye hizmet eden programların denetimi hakkında bir girişimde bulunmayı düşünüp düşünmedikleri" de sorgulanır.

trt
Soru Önergesi

Ocak 2014: Bülent Arınç'ın Yanıtı

Levent Tüzel'in soru önergesine Bülent Arınç'ın yanıtı TRT'nin Gıda Mühendisleri Odası'na verdiği yanıtın neredeyse karbon kopyasıdır. TRT'nin kadın işi, erkek işi ayrımı yapan cinsiyetçi yayın politikası ?beklendiği gibi- hükümet tarafından da sahiplenilir. Bahane aynıdır: "izleyicinin beklentisi". Konunun kamuoyu tarafından bilinirliği Arınç'ın yanıtından sonra artar.

Bülent Arınç'ın Yanıtı

Aralık 2013 - Şubat 2014: Biz Kadınlar Ne Yanıt Verdik?

Biz kadınlar, TRT ve Arınç'a tepkilerimizi farklı yöntemlerle dile getirdik. İzmir Kadın Emeği Platformu'ndan kadınlar tepkisini en hızlı gösterenler oldu. İzmir'de TRT Bölge Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yaptılar ve TRT'nin yaptığı uygulamanın, başta Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) olmak üzere Türkiye'nin imza koyduğu birçok sözleşmeyle çeliştiğini hatırlattılar.

İstanbul'daki kadınlar ise yanıtlarını TRT'nin anlayacağını umdukları dilden ?TRT korosu edasıyla- vermeyi tercih ettiler. İzlemeyen kalmasın:
Olmaz Böyle Şey!

Şubat 2014: Biz Kadınlar TRT'yi Nereye Şikayet Ettik?

Bu süreçte mühendis, mimar ve şehir plancısı kadınlar olarak; İstanbul'da Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi (KEİG), İzmir'de de Kadın Emeği Platformu (KEP) ile birlikte hareket ettik, ediyoruz.

Hem İstanbul'dan, hem de İzmir'deki kadınlar olarak RTÜK'e de başvurarak TRT'nin cinsiyetçi yayın politikasına karşılık yaptırımda bulunmasını talep ettik. Bu başvurularımızı, her iki ilde eşzamanlı olarak yaptığımız basın açıklaması ile kamuoyuna da duyurmuş olduk. (İstanbul
ve İzmir eylem haberleri) Bazılarımız, TRT'yi yaşadığımız illerin valilikleri bünyesindeki insan hakları kurullarına da şikayet ettik.
trt
Şubat 2014: TMMOB, TRT'yi Nereye Şikayet Etti?

2009'dan beri üç Kadın Kurultayı düzenlemiş olan TMMOB ise kadın mühendis, mimar ve şehir plancılara uygulanan ayrımcılığın hesabını TRT'yi Basın Konseyi'ne ve Ankara Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu'na başvurarak sordu. Halen yanıt bekleniyor.
TMMOB Başvuru bağlantısı

Mart 2014: Daha Daha Ne Yapacağız?

Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!
TRT'yi değil, bizi izlemeye devam edin! Youtube
ve Twitter hesabimiz.


Bültendeki diğer yazılar (Mart 2014)
TRT'yi Değil Bizi İzlemeye Devam Edin!, Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar,
Fen Bilimciler ve Teknik Elemanlar Grubu

Mühendislik Neden "Erkek"tir?, Beyhan Tayat, Endüstri Mühendisi
Düşünüyorum Öyleyse Vurun, İpek Güvercin
Virginia Woolf (1882-1941) , Berivan Öncel, Gıda Mühendisi
Kadın Cinayetine Kadın Cinayeti Diyebilmek..., Özdeş Bodur, Gıda Mühendisi
Hediyeler Üzerine, Suzan Bayhan, Bilgisayar Mühendisi
İlk Kadın Kimyagerimiz: Prof. Dr. Remziye Hisar, Bahar Sağlam, Gıda Mühendisi
Fotoğraflarla 8 Mart 2014, Selma Eroğlu, Makina Mühendisi
        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:23:01 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar