Kadın Mühendisler, Mimarlar, Şehir Plancılar, Fen Bilimciler ve Teknik  Elemanlar Grubu

     Ana Sayfa
     Hakkımızda
     Basında Biz
Fotoğraf Albümü
     Ağır Yazılar
     Önerdiklerimiz
     Deneyimlerimiz
     Öncü Kadınlar
     Röportajlar
Ayrımcı İş İlanları
     Duyurular
     Bağlantılar
İletişim ve Üyelik

http://kadincinayetlerineisyandayiz.blogspot.com/

BASIN AÇIKLAMALARI
Ocak 2012
Artık Ölmek ıstemiyoruz 


(25/06/10)
Erkek Şiddetinden Kurtulmuş Kadın Yoktur!

(05/05/09)
Celaleddin Cerrah'ın görevden alınmasını talep ediyoruz. 


(25/03/08)
SSGS Kadınların Bildirisi
Toplantıya Gelmesem de Olurmuş!!
Yasemin Yavuz Elektronik ve Haberleşme Mühendisi
(Akıllara Zarar, 2003)

Toplantıya gelmesem de olurmuş. Sinirli sinirli yürümeye başlıyorum içimdeki tepkiyi EMO-GENÇ'teki arkadaşıma sezdirmeden.Toplantıyı uzak yerde yapabilirlermiş. Yıllardır toplantıların sonuna kadar kalmaya çalışan, kafa olarak da beden olarak da emeği 'diğerlerinden' hiç de eksik olmayan ve ne yazık ki toplantılarda genelde tek kadın olan ben... Toplantıda ihtiyaç duyulmuyormuşum!!
 
Aslında biraz gerilere gidelim. Siyasetle uğraşmaya başladığım yani şimdiye göre çok çaylak olduğum zamanlara... Toplantılarda sesin çıkmaz ilk başlarda. Senin kahve kültürün yoktur. Yabancı bir ortama girince dilin tutulur, hanım hanım oturursun. Sesini kalınlaştırmaya davranışlarını erkekleştirmeye başlarsın hiç farkında olmadan. Ta ki bir kadın toplantısına katılana kadar fark edersin siyaset yapmak için 'erkekleşmek' ihtiyacı duyduğunu. Peki ya kadın toplantılarında ne olur?

Kadın toplantıları... Sesimi yükseltmek zorunda değilim.Erkekleşmeye de çalışmıyorum bu toplantılarda. Eve geç kalma derdim olmuyor, çünkü istediğimiz zaman toplanıyoruz. Ben, beni çok rahat yaşayabiliyorum. Eleştiriden korkmadan beni var ediyorum orada.Hiç bir toplantıdan bu kadar haz almamıştım, sabırsızlıkla bekliyorum şimdi. Toplantıların sonuna kadar kalabiliyorum ve kimse bana gelmesen de olur demiyor. Çünkü orayı hepimiz var ediyoruz. Çünkü orada ben olmazsam BİZ yokuz.

Feminist olmamın nedenlerinden biri de sesimi duyurmaya çalışmamdı hiç kuşkusuz. Ama belki de 'her türlü siyasetin' payı var feminist olmamda.Benzer birçok kadın gibi...

Bu dergiye nasıl bir yazı yazacağımı düşünüyorum şimdi. EMO'nun eski sayılarından bir kadın yazısı aranmakla başlıyorum işe. Elektrik mühendisliği dergisinin 343'üncü sayısında çok güzel özetliyor Ruhsar Kazak neden feminist olduğunu. Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar toplam iş saatlerinin %66'sını dolduruyorlar. Buna karşılık toplam gelirlerin %10'una, özel mülklerin ise ancak %1'ine sahipler. Dünyada eğitimden yoksun kalmış 700 milyon insanın üçte ikisini kadınlar oluşturmakta. Türkiye'de 100 üniversite mezunundan ancak 25'i kadın. Türkiye'de erkeklerin %80'i, kadınların ise %54'ü okur yazar. Bir bilimsel araştırmanın Türkiye'de evli erkeklerin sadece %7'si eşlerine sürekli ev işlerine ve çocuk bakımında yardımcı olduğunu gösteriyor. 'Feminizm bunları değiştirmek için çalışıyorsa ben de feministim' diyor Ruhsar Kazak.

Ben de feministim. Özellikle de okumakta olduğum, %6'sını kadınların oluşturduğu elektronik mühendisliği ile ilgili sorunlarla karşılaşmaya başladığım üniversitede bir feministim. Örneğin geçen yıl başımıza şöyle bir olay geliyor. EMO'da staj ayarlayan arkadaşlarımız bir işyeri için üç tane kadın arkadaşın adlarını yazıyorlar. İş yerinden ise şöyle bir cevap geliyor: 'Şantiyede çalışılacağı için bayan istemiyoruz.' Bu ve bunun gibi örnekleri her gün yaşıyoruz. İşe başlayacağımızda ise nelerle karışılacağımızı çalışan kadın mühendislerden dinliyoruz. Birikiyor bu dertler ve 'neden feministsin?'in cevapları artıyor. Mühendislikte okuyan bir kadın olarak cinsiyetçi uygulamalar okulda da , meslekte de rahatlıkla görülebiliyor. Ama en umut verici tarafı cinsiyetçiliğe karşı beraber mücadele verdiğim kadınlardan hiçbiri bana 'gelmesen de olur' demiyor.
        

BÜLTENLER
  BAZI KADIN ÖRGÜTLERİ
Son güncelleme tarihi:  Mon, 01 Oct 2018 02:23:34 GMT

Ana Sayfa | Hakkımızda | Basında Kadın Mühendisler | Yazılar | İletişim ve Üyelik | Bağlantılar